Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní keltskou hlavu převážela 'zásahovka'

Kultura

  9:36
NOVÉ STRAŠECÍ - Do muzea v Novém Strašecí na Rakovnicku se po 68 letech vrátil originál plastiky keltské hlavy, která byla objevena v roce 1943 v nedalekých Mšeckých Žehrovicích. Lidé v Česku ji dosud mohli vidět pouze dvakrát.

Opuková hlava keltského heróa nalezená v r.1943 v Mšeckých Žehrovicích. foto: Hynek GlosLidové noviny

Výstavu doprovázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, která se dají přirovnat jen k převozu korunovačních klenotů, řekl kurátor části archeologické sbírky Národního muzea v Praze Pavel Sankot.

Památku mohou zájemci zhlédnout v pátek od 12:00 do 22:00.

K vidění byla zatím pouze dvakrát v historii
Podle mluvčí rakovnické policie Veroniky Koryntové na bezpečnost památky dohlíží několik desítek policistů včetně těch v civilu. Na transport opukové keltské hlavy z depozitáře muzea v Terezíně dohlížela zásahová jednotka se samopaly. "Památka je v muzeu uložena za neprůstřelnou vitrínou. Policisté ji budou hlídat po celou dobu výstavy," dodala Koryntová.

V Česku byla unikátní památka vystavena pouze v roce 1958 na výstavě Pravěk Československa a v roce 2008 na výstavě ke 190. výročí Národního muzea.

Opukovou hlavu Keltové vytvořili v době laténské před více než 2000 lety, lidé ji mohou důvěrně znát například z učebnic dějepisu.

Horník chytal zloděje, objevil vzácnost
Hlavu objevil horník Josef Šlajchrt ze Mšeckých Žehrovic při chytání zloděje písku v obecní pískovně. Po tomto objevu v roce 1943 sice hlava putovala do muzea v Novém Strašecí, ale dlouho tam nezůstala.

Místní archeolog Josef Bauman nález okamžitě nahlásil archeologickému ústavu a jeho zástupce si ji záhy odvezl. Památka poté byla uložena do trezoru Národního muzea.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat