Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útok holubů, uříznutý prst či pád z kokosové palmy. Osm bizarních důvodů, proč kapely zrušily turné

Kultura

  5:00
PRAHA - Americká hardrocková kapela Metallica zrušila před několika dny své australské turné, protože zpěvák James Hetfield musel nastoupit na protialkoholní odvykací léčbu. Se serverem Lidovky.cz se podívejte na osm případů, kdy hudebníci rušili koncerty či celá turné z opravdu netradičních důvodů.

Neil Young foto: Live Nation Germany

Neil Young

V roce 1997 musel kanadský písničkář zrušit vystoupení kvůli nehodě v kuchyni. Při přípravě svého oblíbeného šunkového sendviče si nožem uřízl špičku prstu. Lékaři Youngovi poradili, aby se nějakou dobu kvůli hojení držel od kytary dál. Kanaďan musel zrušit celých šestnáct vystoupení včetně hlavní večerní show na festivalu v Glastonbury.

„Snědl bych ten sendvič celý, kdybych věděl, že jeho rozpůlením ohrozím celé turné. Teď už budu jíst jen makaróny a sýr,“ posteskl si tehdy písničkář.  

Iggy Azalea

Populární americká rapperka zrušila v roce 2015 celé americké turné kvůli opravdu originálnímu problému - začaly ji nudit vlastní písničky. Její rozhodnutí pochopitelně vyvolalo bouři na sociálních sítích, kterou Azalea opravdu špatně uklidňovala. 

„Není jednoduché se definitivně rozhoupat ke zrušení vlastního turné, ale je to to nejlepší, co jsem mohla udělat. Nechci zklamat vlastní fanoušky. Cítím se špatně. Nebylo to lehké rozhodnutí, ale stojím si za ním,“ sdělila zpěvačka v rozhovoru pro magazín Seventeen.  

Maroon 5

Populární americká rocková kapela měla v roce 2015 naplánované dva koncerty v Pekingu a Šanghaji. Oba bez ohlášení několik dnů předem zrušila. Až pátrání fanoušků a médií nakonec odhalilo příčinu - kapela chtěla osobně popřát tibetskému duchovnímu vůdci Dalajlámovi. Prozradil to příspěvek klávesisty Jesseho Carmichaela, který se na sociální síti kvůli negativním reakcím „ohřál“ jen několik hodin.

Incident Čína interpretovala jako politicky motivovaný čin. Maroon 5 si tak v zemi od té doby nezahráli a s největší pravděpodobností už ani nezahrají. Z  důvodu sympatizování s Tibetem v Číně nesměla dlouhou dobu vystupovat kapela Linkin Park. Dodnes má do země vstup zakázaný i Noel Gallagher, bývalý člen populárních Oasis.

Weezer

Je známo mnoho případů, kdy hudebníci ruší koncerty a turné, aby mohli na operaci. Zpěvák Rivers Cuomo z americké rockové skupiny Weezer nechal v roce 1995 zrušit několik koncertů, aby si mohl nechat prodloužit nohu.

V té době zažívali Weezer první významné úspěchy a Cuomo, který měl levou nohu o 44 milimetrů kratší než pravou, si kvůli tomu na pódiu nepřipadal dobře. Později přiznal, že nikdy předtím nemohl podávat stoprocentní výkony, protože měl kvůli své noze pocit méněcennosti.

Mimochodem, kapela Weezer je jedním z největších taháků festivalu Rock for People 2020. Ten se uskuteční v Hradci Králové od 18. do 20. června. 

Mötley Crue

Tento dnes již legendární příběh se stal 23. prosince 1987. Nikki Sixx, basák americké heavymetalové úderky, se předávkoval drogami natolik, že byl prohlášen za mrtvého. Jeden z přivolaných zdravotníků, shodou náhod velký fanoušek kapely, Sixxovi nejspíš z čirého zoufalství píchnul dvě adrenalinové injekce přímo do srdce. Hudebník se pak jako zázrakem v nemocnici probral. Zbylí členové kapely, kteří se se o jeho „smrti“ dozvěděli z rádia, už údajně stihli svého basáka oplakat. Nikoho pak asi nepřekvapí, že kapela zrušila zbytek svého prosincového britského turné.

Na motivy otřesného zážitku Nikki Sixx napsal jeden z největších hitů kapely, píseň Kickstart My Heart (Nakopni mé srdce). 

Kings of Leon

Americká rocková skupina nemá mnoho fanoušků mezi holuby. Opeřencům se natolik nelíbil jejich koncert v americkém státě Missouri v roce 2010, že začali z výšky muzikanty bombardovat trusem. 

Muzikanti koncert odpískali po třetí skladbě. Bubeník Nathan Followill fanouškům na místě vysvětloval, že se holubi trefili i do otevřené pusy baskytaristy Jareda Followilla. „Nemůžeme pokračovat z důvodu nehygienického prostředí,“ napsali Kings of Leon na svůj Twitter. Na vině bylo údajně špatně postavené pódium, které k holubím útokům přímo vybízelo. 

The Rolling Stones

Nehody se nevyhýbají ani slavným „Valícím se kamenům“. Kapela byla nucena odložit začátek svého evropského turné v roce 2006, protože Keith Richards spadl ze stromu. Hudebníci si užívali volna na ostrově Fidži, když se Richards s kytaristou Ronniem Woodem rozhodli vylézt na jednu z kokosových palem. Richards se po pádu ze zhruba čtyřmetrové výšky uhodil do „kokosu“. 

Výsledkem byl krevní otok na mozku, který musel být urychleně operován. Richardsův neurochirurg následně kapele dělal doprovod během celého turné A Bigger Bang.  

Brian Harvey

Nejlepší příběh za zrušeným turné poputuje k tomuto britskému písničkáři a členovi populární popové skupiny East 17. Brian Harvey totiž v roce 2005 vypadl z vlastního auta poté, co se přejedl pečenými bramborami a udělalo se mu zle. Harvey posledními silami otevřel dveře stále jedoucího auta, aby se vyzvracel. Místo brzdy však šlápl na plyn, neudržel rovnováhu a spadl přímo pod kola svého vozu. Pád mu přivodil vážná poranění páteře, kvůli kterým nemohl pokračovat ve šňůře britských koncertů. 

Harvey je nicméně znám pro své excesy na veřejnosti.  V roce 1997 například i po předávkování a následné smrti jednoho z fanoušků East 17 veřejně prohlašoval, že jsou drogy dobrá věc. „Extáze z vás může udělat lepšího člověka,“  nechal se tehdy slyšet.