Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Benátkách se přepisují dějiny filmu: nová muzikálová klasika má jméno La La Land

Kultura

  9:30
benátky - Třiasedmdesátiletý ročník nejstaršího filmového festivalu na světě zahájila ve středu večer premiéra očekávaného snímku La La Land, který natočil režisér Oscarového snímku Whiplash Damien Chazelle. Teprve jedenatřicetiletý americký režisér do svého nového filmu obsadil hvězdy Emmu Stone a Ryana Goslinga a svou strhující muzikálovou retro-romancí uchvátil festivalové publikum.

Cítím se lalalandově. Fenomenální úspěch muzikálu La La Land se promítl i do módy. Kanárkově žluté šaty hlavní představitelky se staly inspirací nejen pro ty, kterým je do zpěvu a tance. Na snímku Emma Stoneová tančí s Ryanem Goslingem. Film získal šest Oscarů. foto: Reprofoto

Není zvykem, aby se při novinářských projekcích tleskalo uprostřed filmu (pravidlem není ani potlesk na konci), La La Land ale vyvolal mohutný aplaus už po úvodní sekvenci. Roztančený prolog filmu je jakousi esencí muzikálovosti - je tu snadné číst inspiraci všemi filmovými hity tohoto žánru od francouzských Paraplíčeka ze Cherbourg, přes West Side Story, Pomádu nebo Všichni říkají: Miluji tě Woodyho Alena, přesto zůstává sekvence originální. Stejně jako celý film, který má retro půvab 50. let, ale není žádnou vyprázdněnou omalovánkou, je velkolepě romantický,ale nikdy kýčovitý, je pozitivní, ale ne tezovitý. Příběh lásky a touhy po splnění životních snů je podařenou poctou jak klasickému jazzu, tak filmů ze zlaté hollywoodské éry, a zároveň rehabilitací muzikálu jako poslední dobou poněkud zprofanovaného žánru.

„Je to pro mě velká čest a splněný sen, že mohu být zde na filmovém festivalu v Benátkách se svým filmem. Miluji Itálii,“ prohlásil na úvod tiskové konference režisér Chazelle. Jeho předchozí snímek Whiplash o začínajícím bubeníkovi, kterého deptá postarší ambiciózní profesor, mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepší film a nejlepší adaptovaný scénář (sošku si nakonec odnesl herec J.K. Simmons za ztvárnění role profesora a film získal Oscary i za střih a zvuk).

Už ve filmu Whiplash o studentovi, který touží být jazzovou hvězdou, nezapřel Chazzel hudební talent a cítění - příběh byl částečně autobiografický. Hudební sklony vyjevil naplno právě v novém snímku La La Land, vyprávějícím o vztahu dvou začínajících umělců, kteří se snaží splnit si svůj sen. Zatímco Whiplash byl film o hudbě, La La Land už je ryzí muzikál. Jazzový pianista Seb (Gosling) sní o tom, že si jednou otevře vlastní jazzový klub, herečka Mia (Emma Stone) pracuje jako servírka a neúspěšně obráží castingy. Ti dva se po různých peripetiích potkají, seznámí, zamilují, a vzájemně se podporují v kariéře, až do okamžiku, kdy jeden z nich sejde z vysněné cesty.

Herečka Emma Stone přijela na filmový festiva v Benátkách.

„Chtěl jsem, aby to bylo jednoduché a krásné, aby byla z plátna cítit radost a hudba. Myslím, že v současné době je to potřeba víc než kdy jindy,“ řekl Chazelle novinářům. A nutno říct, že se mu záměr podařilo beze zbytku splnit.

Hudbu k filmu složil Justin Hurwitz, který s Chazellem spolupracoval i na jeho předchozích filmech Whiplash a Guy and Madeline on a Park Bench. Do českých kin přijde La La Land 19. ledna příštího roku.

Autor: