Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně budou pátrat po nechtěných zvucích. V rámci Expozice nové hudby

Kultura

  12:15
Soudobou vážnou a experimentální hudbu z celého světa včetně jejích autorů a špičkových interpretů představí brněnskému publiku 27. ročník Expozice nové hudby. Patří k nejstarším přehlídkám podobného zaměření ve střední Evropě. Tentokrát ji pořádající Filharmonie Brno rozprostřela do pěti dnů na přelomu října a listopadu.

Z performance Philla Niblocka na Random Cube festivalu. foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phill_Niblock.jpg#mediaviewer/File:Phill_Niblock.jpg

Podtitul festivalu zní pro letošek Octový syndrom, což je jeden z typů degradace filmového materiálu. Přehlídka totiž tentokrát mapuje hudbu, která je postavená na hledání a zpracovávání "nechtěných" a "poškozených" zvuků. Dramaturgie rovněž vychází z témat destrukce, rekonstrukce a uplatňování přírodních, přirozených procesů v hudební tvorbě.

"Audiovizuální, hluková, ruchová a interaktivní díla současných skladatelů budou hostinou pro posluchače zvědavého na to, co se děje v hudbě právě dnes," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

"Filmy zasažené octovým syndromem pak tvůrcům poslouží jako libreto, vizuální složka či inspirace pro vytvoření svébytných hudebně dramatických, audiovizuálních a konceptuálních hudebních performancí," řekl dramaturg Viktor Pantůček. Festival tak zároveň upozorní na samotný problém octového syndromu, který zasahuje filmy v archivech.

Jedním z hlavních hostů bude skladatel Phill Niblock

Festival začíná 29. října, kdy v Besedním domě zazní například v české premiéře Koncert pro cembalo a orchestr Philipa Glasse a skladba Philla Niblocka, jenž se večera osobně zúčastní. Minimalistický skladatel, filmař a zakladatel nadace pro avantgardní hudbu Experimental Intermedia vystoupil v Česku už několikrát, naposledy v rámci projektu vs. interpretation. Krátké filmy tvůrce, který letos oslavil 81. narozeniny, budou uvedeny ve čtvrtek 30. října 17.00 v kině Scala.

ČTĚTE TAKÉ

V dalších dnech přehlídka pokračuje koncerty, improvizacemi či audiovizuálními laboratořemi. Doprovodný program tvoří snídaně s interprety, debaty, přednášky i výstavy.

Na přehlídku dorazí například Tibor Szemzö, Pierre Hébert, Bob Ostertag, Milan Knížák, soubory Opening Performance Orchestra, Ensemble Marian a další osobnosti a interpreti soudobé hudby. Jednotlivé akce se konají v kině Scala, Besedním domě, kulturním prostoru Praha a na dalších místech. Festival končí 2. listopadu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat