Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V češtině vyjde poprvé Zlodějíček Bubla od Astrid Lindgrenové

Kultura

  11:08
PRAHA - V češtině poprvé vychází nový příběh Astrid Lindgrenové, oblíbené autorky knížek pro děti. Titul Zlodějíček Bubla vydala poprvé v roce 1987 a vypráví v něm příběh o tom, jak málo stačilo, a k dětem by se vůbec nedostala populární Pipi Dlouhá punčocha. Knížku pro nejmenší čtenáře vydává Albatros s ilustracemi Martiny Skaly.

Astrid Lindgrenová foto: ČTK

Tlouštík Bubla si jednoho dne v tramvaji vyhlédne hnědou aktovku, protože je pevně přesvědčený, že je plná cenností a vzácných klenotů. Netuší však, že dáma, které aktovku ukradl, je spisovatelka Astrid Lindgrenová. V tašce se nachází blok s příběhem, který se později stal jedním z nejslavnějších.

Lindgrenová začala v roce 1944 sepisovat příběhy o holčičce, které po večerech vyprávěla své dceři Karin. Ta jí také vymyslela jméno Pipi Dlouhá punčocha. Příběh o zrzavé Pipi s velkým sklonem k dobrodružství, která žije bez rodičů ve velké vile se dvěma zvířecími přáteli, raketově odstartoval literární dráhu Lindgrenové a podle mnohých způsobil revoluci v dětské literatuře ve Švédsku.

Mladí čtenáři šíleli z Pipi nadšením, dospělí často pohoršením. Pro děti splňovala sny o tom, že je nikdo nenutí jít brzy do postele nebo jíst neoblíbená jídla, mohla překračovat zákazy, měla zázračné pilulky proti stárnutí, a tak jí bylo pořád devět let a měla se pořád skvěle.

Dalšími hrdiny Lindgrenových knih byli Kalle Blomkvist, Děti z Bullerbynu, Nils Karlsson, Mio, Karkulín, Madynka, Bratři Lví srdce nebo Ronja.

Lindgrenová byla autorkou více než stovky literárních děl, která byla přeložena do 55 jazyků. Vedle knih pro děti, které ji nejvíce proslavily, psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii a vydala i několik zpěvníků.

Podle jejích knih byly natočeny čtyři desítky filmů a televizních seriálů. Za svůj dlouhý život (1907 až 2002) byla oceněna desítkami literárních cen.

V roce 1958 jí byla udělena medaile Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autora dětských knih.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...