Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V kinech: italská nostalgie po Mládí, rumunský cikánský eastern Aferim! i česká Laputa

Kultura

  6:00
Filmové premiéry tohoto týdne nabízejí pestrou žánrovou směs, ve které nechybí ani český debut režiséra Jana Šmída Laputa. K očekávaným zahraničním titulům patří italská film Mládí s Harvey Keitelem, rumunsko-český černobílý eastern Aferim! nebo životopisní drama Muž na laně. Šestici novinek doplňuje adaptace klasiky Petera Pana v podání režiséra Joea Wrighta a francouzské krimi Nemilosrdní.

Snímek Mládí představil v české předpremiéře na letním karlovarském festivalu jeden z hlavních protagonistů Harvey Keitel. Děj filmu se odehrává v luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách, kde se každý rok setkávají staří přátelé Fred Ballinger (Michael Caine) a Mick Boyle (Harvey Keitel). Letos se zde Fred léčí pod dozorem své dcery (Rachel Weisz) a mezi léčebnými kúrami s Mickem vzpomínají na pestré životy hudebního skladatele a filmového režiséra a se suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky.

Uvedním posledního filmu italského oscarového režiséra Paola Sorrentinado českých kin zahajuje svou činnost také nový distribuční label nazvaný KVIFF Distribution, který je společným projektem MFF Karlovy Vary, Aerofilms a České televize.

Aferim!

Nejúspěšnější i nejkontroverznější rumunský film poslední doby, a také kandidát na Oscara, vypráví příběh z poloviny 19. století, kdy bylo ještě běžné otroctví Romů.

Píše se rok 1835 a dva jezdci se vydávají na cestu pustou krajinou v srdci Valašska. Jsou to četník Costandin a jeho syn, kteří společně hledají „cikánského otroka“, který utekl svému vznešenému pánovi a který je podezřelý z toho, že měl románek s jeho ženou. Zatímco Costandina nevyvede nic z míry a v každé situaci má po ruce veselou průpovídku, jeho syn nahlíží na svět hloubavěji. Na své pouti potkávají lidi různých národností a náboženství: Turky a Rusy, křesťany a židy, Rumuny a Maďary. Každý z nich chová vůči těm ostatním předsudky, které se předávají z generace na generaci. A ani poté, co najdou „otroka“ Carfina, není dobrodružstvím zdaleka konec...

Film, za který si režisér Radu Jude odnesl Stříbrného medvěda z festivalu Berlinale, byl natočen s českou produkční účastí.

Muž na laně

Jen jediný člověk na světě dokázal téměř nemožné, co nikdo po něm už nemá možnost zopakovat - přejít na laně mezi věžemi Světového obchodního centra. Philippe Petit (Joseph Gordon-Levitt) se pod vedením svého učitele Papa Rudyho (Ben Kingsley) a skupiny pomocníků z celého světa rozhodl překonat komplikace, a společnými silami vymyslet a realizovat tento šílený plán... Režisérem filmu je Robert Zemeckis, který má na kontě snímky jako Forrest Gump, Trosečník, Návrat do budoucnosti, Polární expres či Let, a tentorkát využívá nejmodernějších dostupných technologií všetně inovativních fotorealistických technik a kouzel technologie IMAX® 3D.

Pan

Filmová adaptace slavného románu Peter Pan spisovatele J.M. Barrieho přivádí na scénu nezkrotný uličníka Pana (Levi Miller), který strávil celý svůj život v bezútěšném prostředí londýnského sirotčince. Až jednou v noci se stane něco neuvěřitelného – Pan opustí sirotčinec a ve své fantazii se ocitne ve fantaskním světě pirátů, válečníků a pohádkových bytostí obývajících Zemi Nezemi.... Režie filmu se ujal Joe Wright, která má za sebou například úspěšný film Pokání, Pýcha a předsudek nebo Anna Karenina. Do filmu obsadil modelku a herečku Caru Delevingne, Amandu Seyfried, Hugha Jackmana, Rooney Maru a další.

Nemilosrdní

Francouzská detektivka přivádí na scénu Sergeho Burena (Jean Reno), legendárního poldu a noční můru všech kriminálníků. On a jeho policejní tým mladých kolegů vyznávají trochu nevšední vyšetřovací postupy včetně přepadovek a výslechů zadržených s použitím baseballových pálek. Co se staně, když se ve městě objeví gang lupičů, kteří neuvěřitelnou rychlostí vykrádají banky a klenotnictví a bohužel pro policisty jsou po zuby ozbrojeni automatickými zbraněmi a na jejich konto během loupeží přibývá brutálních vražd? Buren a jeho jednotka musejí použít veškerou vynalézavost a všechny své metody, aby se pokusili šílené zločince zastavit..

Tereza Voříšková ve filmu Laputa

Laputa

Českým zástupcem v premiérách tohoto týdne je debut Jana Šmída Leputa v hlavní roli s Terezou Voříškovou. Ta si zahrála Johanku, majitelku kavárny s názvem Laputa, odkazující k létajícímu ostrovu z knihy Gulliverovy cesty. Johanka zkoumá, co si počít v bezbřehém prostoru dospělého života, na jehož začátku se ocitla. Rodina jí příliš nepomáhá, kavárenští hosté přicházejí každý s nějakou svou potřebou a nějakým svým sobectvím - jejich postavy mají být obrazem generace...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!