Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herec Harvey Keitel přijel na karlovarský festival. Doprovodí snímek Mládí

Kultura

  22:04
KARLOVY VARY - Americký herec Harvey Keitel, držitel karlovarské Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii z roku 2004, ve čtvrtek opět přijel do dějiště této přehlídky. Přicestoval s rodinou a před Grandhotelem Pupp ho přivítal prezident festivalu Jiří Bartoška. Na jubilejním ročníku doprovodí snímek Paola Sorrentina Mládí, ve kterém vytvořil hlavní roli s Michaelem Cainem.

Harvey Keitel dorazil na filmový festival do Karlových Varů. foto:  Dan Materna, MAFRA

V pátek před polednem se Keitel setká s novináři, projekce filmu začne ve Velkém sále Thermalu ve 14:00. V sobotu se vzácný host zúčastní slavnostního zakončení jubilejního 50. ročníku. Keitel byl ve Varech jednou z prvních oceněných osobností světového filmu, které souhlasily s tím, že s cenou natočí festivalovou znělku.

Keitel vyrůstal v Brooklynu, profesionální hereckou kariéru zahájil na mimobroadwayských scénách, na Broadwayi debutoval ve hře Smrt obchodního cestujícího. K filmu ho přivedl režisér Martin Scorsese, s nímž v počátku kariéry natočil několik titulů jako Špinavé ulice (Mean Streets, 1973), Alice už tu nebydlí (Alice Doesn ?t Live Here Anymore, 1974) a Taxikář (Taxi Driver, 1976). V polovině 70. let hrál u Ridleyho Scotta v historickém dramatu Soupeři (The Duellists, 1977), se Scorsesem se opět sešel při natáčení kontroverzního Posledního pokušení Ježíše Krista (The Last Temptation of Christ, 1988), kde ztvárnil Jidáše. V roce 1991 byl nominován na Oscara za vedlejší roli v gangsterce Bugsy.

V 90. letech Keitel našel dalšího režiséra, který ovlivnil jeho filmovou dráhu, a tím byl Quentin Tarantino, s nímž natočil snímky Gauneři (Reservoir Dogs, 1991) a Pulp Fiction - Historky z podsvětí (Pulp Fiction, 1994). Ze stejného období pochází i kreace ve filmu Jane Campionové Piano (The Piano, 1993) nebo film Ridleyho Scotta Thelma a Louisa (Thelma and Louise, 1992). Spolupráci s Campionovou si zopakoval v roce 1999 na snímku Jako dým (Holy Smoke).

Harvey Keitel patří k hercům, v jejichž filmografii jsou i filmy hollywoodského středního proudu: Ponorka U-571 (U-571, 2000), Červený drak (Red Dragon, 2002) či akční film Lovci pokladů (National Treasure, 2004). Bývá i oporou nezávislých snímků. Velmi často svou záštitou či produkčním podílem umožňuje mladým tvůrcům realizaci jejich filmů. Například s Wesem Andersonem herecky spolupracoval na filmech Až vyjde měsíc (Moonrise Kingdom, 2012) nebo Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel, 2014).

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...