Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V kinech: zázraky dospívání kontrují pohádce i akčním hrdinům

Kultura

  12:00
Časosběrnou metodou natáčený hraný snímek Chlapectví režiséra Richarda Linklatera je mnohými pasován na film desetiletí, italské Zázraky se pyšní cenou z Cannes i příznivým přijetím diváků. O to se jistě nemusí bát Svěrákovi Tři bratři s populárními jmény v čele. Akční žánr zastupuje tento týden třetí pokračování Postradatelných.

Chlapectví - malý Mason (Ellar Coltrane) se svým tátou (Ethan Hawke) foto: Cinemart

Richard Linklater je známý především svou trilogií o osudovém setkávání a opětovném rozházením jednoho páru, natočenou se stejnými herci v rozmezí cca dvou desetiletí. Ještě dál zašel tentokrát, kdy se svůj příběh o dospívání chlapce Masona rozhodl natočit v průběhu dvanácti let a výsledky shrnout do jednoho filmu. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jakou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat.

Chlapectví

Mason (Ellar Coltrane) vstupuje do filmu jako šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a matkou (Patricia Arquette). S otcem (Ethan Hawke) se obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Postupně se Mason vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti a po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek.

Zázraky - poetika všednosti

Italský film Zázraky, oceněný Velkou cenou v Cannes, vypráví příběh dvanáctileté Gelsominy a její rodiny - s rodiči a třemi mladšími sestrami žije na opuštěném statku na italském venkově, v chudobě, v souladu s přírodou, tak trochu v odtržení od civilizace. Rodina se pod přísným vedením autoritativního otce živí chovem včel a výrobou přírodního medu. Stereotyp naruší až natáčení televizní reality show "Zázraky venkova", do které Gelsomina bez vědomí otce rodinu přihlásí.

Z filmu Zázraky režisérky Alice Rohrwacher

Zčásti autobiografický poetický snímek režisérky Alice Rohrwacherové o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem.

Rozhovor s režisérkou filmu Zázraky:

Tři bratři jdou z pohádky do pohádky

V novém pohádkovém filmu Jana Svěráka se tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Při své cestě putují krajinou nejrůznějších pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah a nečekaných příhod. Děj filmu a písní pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Rozhovor s Janem Svěrákem čtěte zde:

Pohádka Tři bratři - autor scénáře Zdeněk Svěrák si ve filmu režírovaném jeho synem i zahrál.

Hráč - drama o gamblerství, životě a smrti

Lotyšskolitevský snímek Hráč je celovečerním debutem režiséra Ignase Jonynase, který se odehrává v prostředí záchranné zdravotní služby. Hlavním hrdinou je Vincentas, nejlepší lékař týmu, který má ale jednu silnou vášeň – gamblerství. Aby získal peníze, rozjede hru, kdy se záchranáři vsází mezi sebou o to, který z pacientů daný týden zemře. Čím těžší zranění, tím vyšší šance na výhru. Hra začne nabírat širších rozměrů a Vincentas drží bank. Jeho nová záliba se však nelíbí jeho milence, a v sázce jsou nejen život a smrt, ale také láska...

Hráč - drama z prostředí záchranné služby

Sylvester a jeho parta - potřetí v plné polní

Třetí pokračování úspěšné série Expendables tentokrát hrdiny uvádí do situace, kdy budou muset čelit jednomu ze svých zakladatelů a bývalých šéfů. Conrad Stonebanks (Mel Gibson) stál přímo u jejich zrodu, pak se z něj ale stal odpadlík a dokonce jeden z Barneyho úkolů na zabití. Přežil a teď má jediný cíl - bývalého parťáka a celý ten tým postradatelných vysloužilců sprovodit ze světa...

Sylvester Stallone režíroval první díl Postradatelných a je jednou z hlavních postav celé trilogie

Starou bandu Postradatelných ve složení Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Couture a Terry Crews doplňuje nová krev - Kella Lutz (známý ze série Twilight ), Glen Powell, boxer Victor Ortiz a také olympijská medailistka v judu a zápasnice smíšených bojových umění Ronda Rousey.

Autor: