Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

V Praze vystoupí rocková femme fatale 60. let Marianne Faithfull

Kultura

  16:30
PRAHA - Padesát let na scéně slaví osudová žena mnoha rockerů a hybatelka hudebního dění nejen 60. let Marianne Faithfull. Její podzimní turné 50th Anniversary World Tour je ohlédnutím za tvorbou autorky, která příští rok oslaví sedmdesátiny, ale i představením jejího zatím posledního alba Give My Love to London, které vyšlo loni. Marianne Faithfull vystoupí 29. října v Divadle Archa.

Mariane Faithfull foto: Reprofoto

Britská zpěvačka, hudební skladatelka, hudebnice a herečka Marianne Faithfull (1946) studovala na katolické St Joseph’s Collegepochází. Její matka Eva von Sacher-Masoch byla baletka a šlechtična rakouského původu, otec byl agentem britské tajné služby MI6.

Z naivní zpěvačky popsongů 60. let se Faithfull propracovala v respektovanou a velmi autentickou interpretku, jejíž „whiskou prosáklý a nikotinem zastřený “ hlas věrně ilustroval její turbulentní život. Během pěti dekád nazpívala řadu songů Kurta Weilla, interpretovala Toma Waitse, nazpívala meziválečné americké jazzové a muzikálové šlágry, ale představila i původní tvorbu. Mezi její nejvýznamnější a nejvýše oceňovaná alba patří post-punkové Broken English (1979), Strange Weather (1987), 20th Century Blues (1997), Kissin ́ Time (2002) a Before The Poison (2004).

Od 60. let Marianne Faithfull průběžně pracovala i jako filmová herečka. Natočila kolem třiceti snímků, proslavil ji film The Girl On A Motorcycle (1968), zatím naposledy velmi výrazně zazářila ve snímku Irina Palm v roce 2007.

Mariane Faithfull

Kromě své umělecké tvorby proslula Marianne Faithfull i svým životním stylem. V 60. letech byla milenkou Micka Jaggera, který pro ni napsal její největší hit As Tears Go By, kterým debutovala ve svých 17 letech. V bouřlivých 70. letech prošla protidrogovou léčbou, životem ve squatu, několika pokusy o sebevraždu a vážnými zdravotními problémy. Své umělecké vize i kritiku současného světa artikulovala na posledních albech, na kterých se podílela plejáda hvězných hostů.

Mezi autory skladeb se vyjímají jména jako Beck, Damon Albarn, Billy Corgan, PJ Harvey, Jarvis Cocker nebo Antony Hegarty. Vloni Marianne Faithfull vydala album Give My Love To London s autorskými příspěvky Nicka Cavea, Rogera Waterse, Adriana Utleyho (Portishead), Briana Ena či Anny Calvi. O generaci mladší tvůrci však nijak nezastínili sílu ani naléhavost jejího projevu.

Marianne Faithfull vystoupila před českým publikem několikrát, naposledy v roce 2007 jako hlavní hvězda festivalu Colours of Ostrava.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...