Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Stále záhadný Bob Dylan. Vycházejí dvě knihy o legendárním hudebníkovi

Kultura

  16:00
Pod názvem Kdo je ten chlap? aneb Hledání pravého Boba Dylana vychází publikace, jejímž autorem je americký novinář a spisovatel David Dalton. Ve své knize vykresluje detailní portrét rockové ikony a nabízí možnou odpověď na otázku, kdo je „pravý“ Bob Dylan. Jiný pohled přináší esej českého kritika Jakuba Guziura Mýtus Boba Dylana, který představuje dílo známého umělce v širších souvislostech.

Kniha Kdo je ten chlap? s podtutulem Hledání pravého Boba Dylana se snaží odkrýt život legendárního hudebníka. foto: Nakladatelství 65. pole

Kdo je tím „skutečným“ Bobem Dylanem? Tuto otázku rozebírá ve své knize respektovaný novinář a spisovatel David Dalton. Snaží se především o odhalení her, které Dylan během své kariéry provádí s vlastní osobností. Dalton píše čtivým stylem, nechybí mu kulturní souvislosti ani humor. Jeho kniha Kniha Kdo je ten chlap?, která vychází v českém překladu Ladislava Šenkyříka, sleduje Dylanův bohatý, imaginativní život. Dalton v knize zbavuje mnohé dylanovské mýty falešného pozlátka, a propojuje průběh skutečných událostí s názory jak Dylana samého, tak těch, kteří mu stáli a stojí v životě nejblíž.

Kniha Kdo je ten chlap? s podtutulem Hledání pravého Boba Dylana se snaží...

Čerpá ze svědectví Dylanových přátel a spolupracovníků – včetně Marianne Faithfull, Allena Ginsberga, Petera Stampfela, Larryho „Ratso“ Slomana, Erika Andersena, Nata Hentoffa, Andrewa Oldhama, Nata Finkelsteina a dalších – a nabízí zcela nový pohled na tohoto muže, jeho mýtus a hudební éru, k jejímž hlavním protagonistům patřil a stále patří.

David Dalton je historik umění, novinář a spisovatel, zakládající redaktor časopisu Rolling Stone. Je nositelem Ceny Katedry žurnalistiky Kolumbijské univerzity a za svůj životopis Marianne Faithfull nazvaný Faithfull obdržel prestižní ocenění Ralph J. Gleason Best Rock Book. Je autorem čtyřiadvaceti knih včetně životopisů Jamese Deana, Jima Morrisona, Janis Joplinové, Sida Viciouse a Rolling Stones.

Jakub Guiur: Mýtus Boba Dylana

Druhá publikace, která nedávno dorazila na pulty knihkupců, je esej Jakuba Guziura nazvaný Mýtus Boba Dylana. Je zároveň první původní publikací o  Dylanovi z pera českého kritika. 

Kniha kniha promýšlí různé odpovědi na otázku, co nám může Dylan říci o současné kultuře a co nám současná kultura sděluje o Dylanovi. Zaměřuje se především na mnohovrstevnou alegorickou píseň Desolation Row z revolučního alba Highway 61 Revisited, které „v době vydání vzbudilo bouřlivé a rozporuplné reakce, jejichž intenzita se blížila hysterii; o necelé půlstoletí později ovšem nemůže být pochyb o tom, že jde nejen o nahrávku, která jako celek do značné míry předurčila podobu americké populární hudby konce šedesátých let, ale i o jedno z nejvlivnějších alb druhé poloviny 20. století.“

Jakub Guziur (*1978) je esejista, literární a kulturní kritik. Píše o angloamerických umělcích. Věnuje se rovněž vizuální poezii a textovým instalacím. Vystudoval anglickou filologii, vyučuje na Ostravské univerzitě. Působí jako redaktor a editor.

Obě knihy vydává nakladatelství 65. pole.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...