Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V sobotu na den poezie půjde v některých kavárnách platit básní

Kultura

  10:00
V několika kavárnách v Česku budou moci hosté v sobotu zaplatit za kávu básní. Poprvé se tím připojí k celosvětové akci, která je spojená s oslavou dne poezie. Verše se stanou platidlem na 12 místech v republice, uvedla společnost Julius Meinl Coffee v tiskové zprávě. Cílem je přivést postupně poezii zpět k životu.

Druhé místo v anketě Czech Bar Awards 2010 - Cafe Louvre.

K iniciativě nazvané Zaplať básní se 21. března připojí kavárny z Prahy, Brna, Plzně, Mladé Boleslavi, Blanska, Svitav, Litomyšle, Kroměříže, Uherského Hradiště či Valašského Meziříčí. Například v Plzni půjde platit básněmi v Olala Café v Pražské ulici.

„Zákazníka, který si u nás v sobotu 21. března objedná kávu, naše obsluha upozorní, že může zaplatit vlastní básní. Pokud se tak rozhodne, dostane papír i tužku. Básně pak vystavíme, aby si je mohl každý přečíst,“ řekl majitel kavárny Goran Jovičić. Všechny verše pak lidé najdou i na facebooku.

Seznam kaváren, které se zapojily do akce:

Café Louvre, Praha, Národní 22

Kidó bistro, Praha, Šmeralova 22

Jazz Cafe, Mladá Boleslav, Na kozině 1438

Cafisco, Blansko, Bezručova 6

Kavárna v parku, Svitavy, Dvořákova 2202/5

BOBO CAFE, Litomyšl, Vodní valy 162

Caffé Classic, Kroměříž, Vodní 92/16

Skandal Bar, Uherské Hradiště, Mariánské náměstí 62

Marco Polo Café & Wine Bar, Valašské Meziřičí, Poláškova 29

Kavárna Dobrovský, Brno, Joštova 6

Olala Café, Plzeň, Pražská 2

Pod Lampou, Třebíč, Žerotínovo nám. 20/16

V zahraničí není placení kávy básní novinkou, jsou na to zvyklí například návštěvníci kaváren a barů ve Vídni, Londýně, Chicagu, Šanghaji či Dubaji.

Inspirací celosvětové akce je vídeňská kavárenská kultura, kde lidé kromě zážitku ze speciální vídeňské pražené kávové směsi a způsobu podávání hledají především inspirující atmosféru. „Jejím základem a esencí je totiž poezie. Vědomě si najít čas, užít si chvilku a inspirovat se bylo jedinečnou filozofií umělců vídeňských kaváren,“ vysvětlil Václav Lednický, ředitel české pobočky Julius Meinl Coffee.

 

Autor: