Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Barva je síla, která přímo ovlivňuje vaši duši. Vasilij Kandinskij a jeho vášnivé hledačství

Kultura

  14:00
Patří k zakladatelům abstraktního umění, ve své tvorbě prošel mnoha obdobími, vytrvale hledal a mnohdy nacházel. Ruský malíř a teoretik Vasilij Kandinskij, vystudovaný právník a ekonom, jenž k malířství zběhl až ve třiceti letech, byl ale též trnem v oku sovětským komunistům i německým nacistům. Od narození tohoto experimentátora uplyne 16. prosince 150 let.

Vassily Kandinskij foto: Reprofoto

Svou nefigurální tvorbou usiloval Kandinskij o ztvárnění univerzálního, o znovuobjevení zasutých struktur, které stojí mimo námět díla, a to skrze vlastní subjektivní náhled. „Abstraktní umění svléká přírodu z kůže, ale nezbavuje ji jejích zákonů, kosmických zákonů,“ říkal.

Malíř experimentoval s barvami i liniemi, jakoby komponoval hudbu. „Barva je síla, která přímo ovlivňuje duši. Barva je klávesnice, oči jsou kladívka a duše je piano se strunami,“ popisoval Kandinskij, jenž sám hrál na klavír a na violoncello, proces vnímání uměleckého díla.

Malíř Vassily Kandinskij,

Za první abstraktní dílo je považován obraz Abstraktní akvarel, který Kandinskij namaloval v roce 1910. Kandinskij vyprávěl, že několik let předtím, když se již za soumraku vracel do svého ateliéru, upoutal ho vlastní obraz, opřený obráceně o zeď, takže nemohl rozeznat motiv na něm zobrazený. Tehdy užasl, jak mocný dojem v něm obraz vyvolal pouze svými malířskými hodnotami, a domníval se, že „předmět“ jeho obrazům škodí. Tato náhoda tak navždy podle něj změnila dějiny výtvarného umění.

Abstrakce, ve které čáry a barevné skvrny nemají vztah k světu předmětů, však do jeho díla nespadla jako blesk z čistého nebe. Jak sám přiznal, první impulz vzešel z impresionismu. „Až do té chvíle jsem znal jenom realistické umění. A náhle jsem stál poprvé před obrazem, který měl podle katalogu představovat kupku sena, a já to nepoznal. Vše to ve mně zanechalo zmatený dojem, ale tehdy jsem ještě nemohl předvídat přirozené důsledky toho objevu,“ vylíčil setkání s obrazem Clauda Moneta Kupky sena.

Kandinského malířský vývoj šel od realismu, impresionismu, secese (romantické „pohádkové“ výjevy na základě hudebních a básnických zážitků) a expresionismu až k abstrakci. Jeho závěrečné tvůrčí období se vyznačuje snahou o syntézu západního racionalismu s barevností východního umění.

Vassily Kandinskij, 1925
Vassily Kandinskij,

Syn obchodníka s čajem, narozený 16. prosince 1866 v Moskvě, vystudoval práva a ekonomii na Moskevské univerzitě, později právo vyučoval na universitě v Dorpatu. Ve třiceti letech ale prožil otřes z výstavy francouzského impresionismu a neváhal rozlomit si život na dvě půlky. Od té chvíle se plně věnoval malířství.

Studoval v Mnichově, cestoval, poznával lidové umění na Sibiři i západní kulturu, vstřebával ji a rouboval na ruský spiritualismus. Patřil k zakladatelům slavné mnichovské skupiny Der blaue Reiter (Modrý jezdec). V té fázi, kdy skládal „barvy a linie proti sobě a spolu“, se těsně před první světovou válkou vrátil přes Švýcarsko a Balkán do Ruska.

Zde po říjnové revoluci zastával významné veřejné funkce v sovětských komisích pro umění. Vydržel tam ale jen do roku 1921 (již o rok později sovětští komunisté zakázali abstraktní umění jako tvorbu odporující socialistickým ideálům), kdy se opět usadil v Německu. Byl profesorem na proslulé umělecké škole Bauhaus, psal, vystavoval, pracoval jako designér či spolupracoval s divadlem. V roce 1928 se stal německým občanem.

Po nástupu nacismu a zavření Bauhausu se v roce 1933 uchýlil do Francie. O čtyři roky později byla jeho díla ukazována na nacistické výstavě „degenerovaného umění“ a 57 jeho děl v německým muzeích a galeriích bylo zkonfiskováno. V roce 1939 se Kandinskij i jeho druhá žena Nina Anderejevská, kterou si vzal v roce 1917 a se kterou měl syna Vsevoda (zemřel jako tříletý), stali francouzskými občany.

Vasilij Kandinskij zemřel 13. prosince 1944 v Neuilly-sur-Seine poblíž Paříže na arteriosklerózu ve věku 78 let.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...