Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věštili jí neúspěch. Kouzlo Sněhurky ale trvá už 75 let

Kultura

  11:00
Celovečerní animovaný příběh Sněhurky a sedmi trpaslíků od studia Walta Disneyho poprvé okouzlil filmové diváky v 21. prosince 1937.

Disneyho Sněhurka a sedm trpaslíků foto: Reprofoto

Disney si na příběhu o sličné dívce pronásledované zlou macechou dal záležet a z knihy na filmové plátno jej převáděl celé čtyři roky. Na pečlivé přípravě a zdlouhavém natáčení se podílelo na 570 kreslířů. Nejvíce práce si dali tvůrci se sedmi trpaslíky - každý z nich měl vlastní osobnost, podtrhnutou navíc nezaměnitelnými pohyby, aby si je diváci nepletli. Ve filmu tak Disney poprvé uplatnil svůj smysl pro jemnost, cit a lásku a zároveň i metaforické zlo. Ale nebylo to jednoduché, zlé jazyky tvrdily, že animace se hodí jen pro krátké filmy a celovečerní film bude propadák. Nakonec to dopadlo právě naopak.

O film, který místo plánovaných 250 tisíc dolarů stál 1,5 milionu, měli diváci obrovský zájem a krátce po svém uvedení v USA vydělal osm milionů dolarů.

V Česku má každý trpaslík dvě jména

Kreslená pohádka o Sněhurce okouzlila i v Evropě. V Československu ji mohli diváci poprvé vidět 16. září 1938 v kině Aleš (pozdější Alfa) na Václavském náměstí a promítala se zde nepřetržitě 13 týdnů - nejprve ale v originálním znění. Díky úspěchu se později připravilo české znění, na kterém se podílel i shakespearovský překladatel E. A. Saudek.

Většina dnešních diváků Sněhurku a trpaslíky zná v českém podání z verze, kterou v roce 1969 režíroval proslulý dabingový odborník K. M. Walló. Kvůli dvěma verzím dabingu má většina trpaslíků dvě jména. Maličkému Šmudlovi a Kejchalovi jméno zůstalo, Prófa se ale stal Doktorem, Rejpal Brumlou, Stydlín Stydlíkem, Štístko Hoplou a Dřímal Klimbou.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - JEN 2 SMĚNY (30.-45.000 Kč)!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat