Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Vinohradské divadlo uvede studiové nastudování komorního dramatu Piknik

Kultura

  6:00
PRAHA - Studiová scéna pražského Divadla na Vinohradech uvedla v pátek večer v cyklu Česká (a slovenská) komorní hra premiéru dramatického textu Ladislava Smočka Piknik. Režisér David Šiktanc do něj obsadil pět mladších členů pánského hereckého souboru, konkrétně Michala Novotného, Daniela Bambase, Jiřího Maryšku, Dennyho Ratajského a Davida Steigerwalda.

Divadlo na Vinohradech. foto: Matěj Baťha

Hrou Piknik zahájil v roce 1965 svou činnost pražský Činoherní klub. Její autor, dramatik a režisér Ladislav Smoček, se 21. března ve vinohradském studiu setká s diváky jako host dalšího Večera bez líčidel.

Podle šéfdramaturga divadla Jana Vedrala je tento prostor jakousi laboratoří české a slovenské komorní hry. Uvádí se tam Rajmontova inscenace Hodinového hoteliéra, hra Lenky Lagronové Nikdy v režii Kateřiny Duškové a sociální groteska Na kamenném, kamenném poli (Job) Terezy Verecké v režii Zuzany Burianové. Premiéru tam bude mít i komorní komedie Milana Uhdeho Zvěstování, kterou nastuduje Jan Burian.

Ve Smočkově dramatu Piknik se pětice mladých mužů ocitá v nejisté situaci, v níž jde o život. Vojáci na konci dlouhého válečného konfliktu v džungli tichomořského ostrova jsou ohroženi tušeným nepřítelem, jehož nebezpečnost zvyšuje jejich vlastní strach. Velitele ztratili a mimo jiné mezi sebou zápasí také o autoritu, která by je bezpečně vyvedla z možného obklíčení.

Piknik se od svého prvního uvedení hrál například v Ostravě, Šumperku, Plzni, Liberci a Českém Těšíně. Bývá často v repertoáru ochotnických souborů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!