Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlámští divadelníci přivezou do Archy fotbalový zápas

Kultura

  7:09
PRAHA - Projektem Dáme, dáme, dáme gól začne v polovině listopadu v pražském Divadle Archa přehlídka Akcent.

Vlámští divadelníci přivezou do Archy fotbalové utkání foto: archatheatre.cz

Třetí ročník mezinárodního festivalu divadla s přesahem Akcent zahájí 15. listopadu v pražském Divadle Archa koprodukční projekt Archy a divadla Campo z Gentu s názvem Dáme, dáme, dáme gól - Fotbalová opera.

Fotbalová opera vzniká přímo pro Divadlo Archa v režii mladých vlámských tvůrců, kteří pracují pod názvem Het Kip (Kuře) společně s místními fotbalovými fanoušky. "Přestože jsme naši fotbalovou operu uvedli už v Belgii a Finsku, chceme s každou další verzí začít od nuly. Takže v momentě, kdy máme nové účastníky pohromadě, začínáme improvizovat a hodně pracovat se stavbou jednotlivých příběhů. Sice je formát naší show daný, ale jeho náplň je vždy nová a vychází ze samotných aktérů a specifik jejich prostředí," uvedl Gilles de Schryver, jeden ze čtveřice Het Kip.

Hlediště divadla se promění v jeviště, fotbalovou tribunu, pomyslným hřištěm, prostorem pro diváky, bude naopak jeviště. Na scéně se objeví početná skupinu performerů, kterou budou tvořit divadelní profesionálové, aktivní fotbaloví hráči i běžní fotbaloví fandové. Režiséři pracovali s pražskými aktéry několik týdnů před uvedením, inspirací jim byla návštěva letošního derby Sparta - Slavia i několika utkání nižších fotbalových soutěží.

Maďarské dokumentární divadlo i pekingští aktivisté

Program festivalu Akcent nabídne i projekt Jany Svobodové a zpěvačky a tanečnice Ťing Lu vycházející z autentických životních osudů čínské herečky. Místní skupina VerTe Dance představí v rámci festivalu taneční projekt Simulante Bande, kde jsou zdravým tanečníkům partnery neprofesionálové, osoby s tělesným handicapem. Hudbu přímo na scéně vytváří skupina Dva.

Dalším hostem festivalu bude maďarský soubor PanoDrama s představením dokumentárního divadla Slovo za slovo, ve kterém se autoři zabývají rasově motivovanými vraždami Romů v Maďarsku. Dorazí také Wen Chuej z pekingské aktivistické skupiny Living Dance Studio či Viera Dubačová a Eva Ogurčáková z bankobystrického Divadla z Pasáže.

Na zahájení a zakončení festivalu zahrají Allstar Refjúdží Band a Kyklos Galaktikos. Na diváky čekají také gurmánské happeningy nebo divadelní workshop polské režisérky Marie Schejbalové.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!