Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výlet o sto let zpátky: v Obecním domě se píše rok 1912

Kultura

  7:00
PRAHA - Výstava nazvaná 1912 představuje v pražském Obecním domě díla slavných českých umělců, která sály secesní budovy zdobila při jejím otevření.

Obecní dům v Praze foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Letošní sté výročí založení Obecního domu v Praze připomíná výstava, která je v této významné památce ode dneška otevřena pro veřejnost. Návštěvníci výstavy uvidí vedle výtvarných děl také dokumenty mapující kulturní, společenský a politický život roku 1912 i plány na stavbu Obecního domu od architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky.

Výstava představí historii vzniku této národní památky v dobových souvislostech. Centrem pozornosti jsou díla umělců, kteří se podíleli na výzdobě Obecního domu, například Alfonse Muchy, Jana Preislera, Josefa Weniga, Karla Špillara, Maxe Švabinského nebo Ladislava Šalouna.

Spory a překročený rozpočet: před sto lety jako dnes

Současný ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek, který řídil Národní knihovnu v době soutěže na novou budovu, kterou vyhrál nakonec nerealizovaný projekt Kaplického Chobotnice, připomněl, že někdejší soutěž na stavbu Obecního domu provázely spory i společenské debaty: oproti rozpočtu tři miliony korun nakonec stála milionů šest. "Je to sice před sto lety, ale moc se toho nezměnilo," konstatoval Ježek. 

Zastoupena jsou také díla autorů ze sdružení Sursum (Jan Konůpek, Josef Váchal) i českých kubistů (Emil Filla, Otto Gutfreund, Josef Gočár). Byla zde představena právě před sto lety v rámci prvních výstav, které stály na počátku řady významných výstavních akcí Obecního domu. Díla těchto umělců jsou dnes rozeseta po celé České republice, zapůjčily je dvě desítky veřejných institucí i soukromí majitelé.

Dnešní výstavní program Obecního domu je v útlumu

Obrazy a plastiky doplňují ukázky užitého umění, které nesou výtvarný rukopis doby před sto lety. "Výstava nemá představovat jen vznik historie a architektury budovy, ale v širších kulturních a společensko-politických souvislostech přiblížit vizuální mozaiku samotného roku 1912," řekl kurátor výstavy Otto Urban. Právě on připravil pro Obecní dům před šesti lety úspěšnou výstavu o českém výtvarném symbolismu a dekadenci.

Ta však tradici respektovaných výstav výtvarného umění v Obecním době ale v podstatě uzavřela, jak dnes Urban připomněl. Praha v té době učinila ve své organizaci změny a záměrem města bylo Obecní dům více vytěžovat. V té době byl Obecní dům ziskový. Propuštěna byla velká část zaměstnanců a bylo zrušeno výstavní oddělení.

V minulých čtyřech letech se Obecní dům ocitl v mnohamilionové ztrátě. Od letošního jara má nové vedení, které odhalilo nesrovnalosti v hospodaření společnosti. Podle současného ředitele Obecního domu Vlastimila Ježka ponesou trestní odpovědnost někdejší šéfové správních orgánů společnosti.

Ježek by prý rád znovu zřídil výstavní oddělení, avšak vzhledem k nejbližším plánům tak zatím neučinil. V Obecním domě by se totiž měla dočasně objevit expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea, které čeká rekonstrukce.

Architektonické řešení výstavy ke stému výročí založení Obecního domu připravilo studio Olgoj Chorchoj, současně se zahájením výstavy vyšel i katalog v nakladatelství Arbor vitae. Výstavu doplní řada přednášek a prohlídek s kurátorem, připraven je také program pro děti.

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...