Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Proč vadil komunistům? Mystik Bohuslav Reynek

Kultura

  16:00
PRAHA - Bezmála 60 let trvající výtvarnou kariéru významného českého grafika a básníka Bohuslava Reynka mapuje nová výstava v Domě U Kamenného zvonu.

Bohuslav Reynek: Velké ukřižování foto: GHMP

Kurátoři Renata Bernardi a Pavel Chalupa do výstavních prostor na Staroměstském náměstí v Praze umístili desítky Reynkových drobných grafik, kreseb a pláten, které mapují jeho rané období i vrchol umělecké tvorby v podobě cyklů Job či Don Quijote.

Výstava celoživotního díla slavného českého grafika, malíře, básníka a překladatele představuje chronologicky jeho dílo od raného expresivního projevu až ke krajinným motivům z okolí domova a opakujícímu se mystickému tématu Ukřižování a Piety na sklonku Reynkova života. "Poprvé jsou zde k vidění některé neznámé Reynkovy kresby a grafiky, stejně jako desky a listy tvořené technikou cliché - verre, která je na pomezí kresby, grafiky a fotografie," komentují expozici její kurátoři.

Jediné autentické svědectví

Veřejnosti bude instalace přístupná od 23. listopadu do 29. ledna 2012. "Je tomu právě 20 let, co se ve stejných prostorách konala jeho první velká výstava po mnohaletém umlčování. Nejde ale o žádnou reprízu výstavy z roku 1992. Je dobře, že si galerie připomíná jednoho ze svých kmenových autorů," míní Karel Srp z Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která výstavní prostory v centru města spravuje.

Bohuslav Reynek

Narodil se 31. května 1892 v Petrkově nedaleko Havlíčkova Brodu, kde také 28. září 1971 zemřel. Na rodném statku strávil skoro celý život. Začínal jako překladatel z francouzštiny a němčiny, básník a malíř, později tvořil grafické listy s přírodními a biblickými náměty. Plného uznání se jeho tvorbě dostalo až po pádu komunistického režimu v roce 1989.

Kromě grafik, kreseb, rukopisů a literárních děl expozice, která zaplnila celá dvě patra galerie, čítá i několik maleb včetně Reynkových portrétů a autoportrétů. V zadní části výstavy pak návštěvníci mohou zhlédnout 18minutový dokument z roku 1969, který je jediným autentickým svědectvím o Reynkovi, od jehož smrti tento rok uplynulo 40 let. U příležitosti tohoto výročí a zahájení výstavy vydalo nakladatelství Arbor vitae první Reynkovu výtvarnou monografii, která na 400 stranách představuje jeho výtvarné, literární i překladatelské dílo.

Autor: