Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výtvarnými osobnostmi roku jsou Kintera a Mrkus

Kultura

  19:00
PRAHA - Cena Osobnost roku, která se uděluje žijícím autorům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku, má letos poprvé ve své historii dva vítěze.

Krištof Kintera: výstava Výsledky analýzy foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Osobnost roku

Cenu Osobnost roku organizuje časopis Art+Antiques a portál Artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. O vítězi rozhoduje desetičlenná porota, jejímiž členy letos byli Radek Horáček, Ondřej Chrobák, Magdaléna Juříková, Tomáš Knoflíček, Rostislav Koryčánek, Lenka Lindaurová, Pavlína Morganová, Marek Pokorný, Hana Rousová a Petr Vaňous.

V hlasování odborné poroty získali shodný počet bodů Krištof Kintera a Pavel Mrkus. Oba dva bodovali se svými loňskými výstavami; Krištof Kintera dostal cenu už za rok 2011. 

"V jedenáctileté historii ceny je to poprvé, kdy se něco takového stalo, ale pravidla to umožňují," řekl zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu, Marcel Fišer.

Kintera byl oceněn za výstavu Výsledky analýzy v Galerii hlavního města Prahy, která se stala nejnavštěvovanější výstavou současného umění v historii galerie. Během dvou a půl měsíce ji vidělo 21 tisíc lidí.

Pavel Mrkus: Backup

Pavel Mrkus: Backup

Mrkus porotu zaujal výstavou Next Planet, kterou připravil pro Dům umění města Brna. Šlo o komplexní videoinstalaci zkoumající hranice mezi reálným a nereálným, datovým a hmotným, uvádějí pořadatelé.

Trofej pro Kinteru: dílo od Kintery?

Na dalších příčkách se v hodnocení poroty umístili dvojice Jiří Franta a David Böhm, Stanislav Kolíbal, Richard Loskot, Dominik Lang, Pavla Sceránková, skupina Rafani, Ivan Kafka, Jaromír Novotný a Kateřina Šedá. V hlasování čtenářů získal nejvíce bodů Stanislav Kolíbal za svou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. "Černý čtverec od Krištofa Kintery dostane Pavel Mrkus, co ale dáme Krištofovi, budeme muset ještě vymyslet," uvedl Marcel Fišer.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SQA ENGINEER (50-60.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč