Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český výtvarník boduje v zahraničí, Švýcaři venčí jeho obří myš

Design

  6:00
BASILEJ - Podříznutá lampa, obří instalace z žárovek nebo gigantická počítačová myš na vodítku. Toto je jen skromný výčet děl, která aktuálně proslavila českého výtvarníka Krištofa Kinteru v zahraničí. Prestižní Tinguelyho muzeum v Basileji prezentuje na velké letní výstavě s názvem I am not you více než 30 jeho děl.

Osobitého humoru a nadsázky, která se v Kinterových pracích často skrývá, si všímají i zahraniční média. Výstava ve švýcarské Basileji je vnímána ve výtvarných kruzích jako prestižní záležitost. Tu rovněž podtrhuje fakt, že výstava bude přístupná v době, kdy Basileji dominuje nejvyhlášenější umělecký veletrh na světě Art Basel (letos od 19. do 22. června). Do města se totiž tou dobou sjíždějí tisíce umělců, galeristů a sběratelů.

Kinterova zčásti velkoformátová díla budou k vidění do 28. září nejen v muzeu, ale také v přilehlém parku. Kurátoři chtějí podle internetových stránek instituce představit Kinterovu tvorbu "v její spontaneitě a mnohostrannosti". Návštěvníci se tak mohou těšit na výběr prací za posledních více než 15 let i na díla zcela nová.

Kinterova práce nese často prvky performance a vybízejí diváka k přímé interakci. Například instalace IT, naddimenzovaná počítačová myš na vodítku, jakoby čekala, až ji někdo vyvede na procházku do města.

Návštěvnice hrající si s jedním z Kinterových výtvorů. Tato fotografie zaujala i zahraniční média, objevila se například na BBC.

Dílo s názvem Revoluce představuje postavu, která hlavou tluče o zeď takovou silou, že se časem sama zničí. Skulpturu ze žárovek My Light is Your Life vytvořil prý Kintera podle svého staršího díla přímo pro švýcarské muzeum. V parku pak bude vystavena instalace Lay down and shine. Jedná se o podříznutou pouliční lampu, která však i nadále svítí. Další instalace s názvem Bad News představuje postavu s rohy, která poslouchá zprávy z rádia a nohou tluče o buben.

Oblíbené výstavy i pomník cyklistům

Krištof Kintera se narodil v roce 1973 v Praze, kde vystudoval Akademii výtvarných umění. Ve své tvorbě často využívá zdánlivě běžné předměty, které přetváří a umisťuje do nových tvarů a souvislostí. Jeho díla jsou přítomna také v pražském veřejném prostoru.

Známý je třeba jeho pomník cyklistům, kteří zahynuli při dopravních nehodách, umístěný na křižovatce ulice Dukelských hrdinů a nábřeží Kapitána Jaroše, nebo pouliční lampa obrácená směrem vzhůru jako připomínka těch, kteří svůj život ukončili skokem z Nuselského mostu. Poslední Kinterova výstava v Městské knihovně v Praze přilákala během tří měsíců více než 20 000 návštěvníků.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat