Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná Academia film Olomouc. Uvede studie o superhrdinech i o ohrožené přírodě

Kultura

  11:35
OLOMOUC - V Olomouci dnes začne mezinárodní festival Academia film Olomouc. Letos se přihlásilo 2500 snímků z celého světa, návštěvníci uvidí více než 120 nejlepších z nich. Jedním z hlavních hostů festivalu bude autor knihy Fyzika a superhrdinové profesor James Kakalios. Přehlídka uvede ve středoevropské premiéře jeden z nejpalčivějších dokumentů současnosti, snímek oscarového režiséra Louieho Psihoyose Zastavte vymírání.

Z filmu Zastavte vymírání (Racing Extinction). foto: Reprofoto

Vizuálně působivý dokument o vymírajících druzích zvířat se vizuálně rozpřahuje od investigativních záběrů skrytou kamerou až po technicky vytříbeně zachycené obrazy ohrožených zvířat. Zahrnuje vzájemně provázáná témata jako je globální oteplování, okyselování oceánů i lokální problematiku vymírání ohrožených druhů. Louie Psihoyos coby fotograf National Geographic věří v sílu a sdělnost obrazu a sestavil tým umělců a environmentalistů, s jejichž pomocí fascinující záběry ohrožených zvířat vypustil z plátna do volného prostoru světové metropole. Fotografie působivé videoprojekce na newyorských mrakodrapech obletěly internet a dohromady s dokumentem samotným apelují na potřebu řešit předložené problémy společnými silami.

Přehlídku otevře dobrodružná podívaná z produkce BBC Earth Divoká Afrika 3D českým dabingem od Elišky Balzerové. O cenu za nejlepší pop-vědeckou podívanou bude na festivalu před uvedením do české distribuce usilovat také snímek Nebe a led dalšího oscarového tvůrce Luca Jacqueta. Snímky jsou rozděleny do tří hlavních kategorií, kterými je mezinárodní soutěž, česká soutěž a soutěž krátkých filmů, další filmy se představí v jednotlivých programových sekcích.

Věda, komiksy a superhrdinové

Americký profesor fyziky James Kakalios.

Americký profesor fyziky James Kakalios.

Na festival přijedou i vědci z celého světa. Hlavními hosty budou belgický biolog Marc van Montagu, Douglas Vakoch - ředitel kalifornského institutu SETI, který se specializuje na možný kontakt s mimozemskou civilizací, a americký profesor fyziky James Kakalios. Ten ve své práci se zaměřuje na vysvětlení schopností komiksových hrdinů a netají se sympatiemi k Ironmanovi. Je mimo jiné autorem knihy Fyzika a superhrdinové a působil jako odborný konzultant filmové adaptace Watchmenů - už v roce 2001 začal na domovské Minnesotské univerzitě vést vlastní seminář s názvem Vše, co vím o vědě, jsem poznal díky komiksům.

Festival je letos rozdělen na devět programových sekcí. Zaměří se například na výzkum epilepsie, na téma sexuálního obtěžování, vědu v popkultuře, ale i na otázky mimozemské civilizace.

Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, patří tak mezi nejstarší české filmové přehlídky. Za posledních osm let se podle pořadatelů návštěvnost zvýšila téměř desetkrát, loni se akreditovalo 5800 lidí.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat