Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel ´Dědek´ Šindelář z Katapultu

Kultura

  18:35
PRAHA - Dva dny po svých šedesátých narozeninách zemřel dnes baskytarista skupiny Katapult Jiří Šindelář. Hudebník známý pod přezdívkou "Dědek" delší dobu trpěl plicním onemocněním, kvůli kterému byl od začátku prosince loňského roku v nemocnici. Jeho smrt znamená zřejmě definitivní konec Katapultu.

Jiří "Dědek" Šindelář na archivním snímku z 23. října 2008. foto: ČTK

Populární skupinou Katapult prošla za více než tři desítky let řada muzikantů, základem ale vždy byla dvojice Oldřich Říha a Jiří "Dědek" Šindelář. Loni však kapela kvůli Šindelářově nemoci ani nedokončila poslední turné a dnešní "Dědkovo" úmrtí pak znamená asi definitivní konec slavných "Kaťáků".

"Žádná slova nemohou vyjádřit moje pocity. Naše přátelství a láska k rokenrolu, dvě věci, které nás spojovaly více než 42 let, byly řízením osudu ukončeny," sdělil kapelník Katapultu Oldřich Říha. Šindelářovo chronické onemocnění plicní nedostatečností způsobilo, že Katapult už v polovině prosince oznámil, že nedokončí turné s názvem Na rozloučenou naplánované na ohlášený konec třiatřicetileté kariéry populární rockové kapely.

Katapult bez náhrady zrušil pět koncertů včetně zbývajících dvou 20. prosince v Kadani a 7. ledna ve Zlíně. Naposledy kapela zahrála 27. listopadu ve vyprodaném pražském klubu Futurum.

"Věřili jsme, že se Dědek dožije operace a že si ještě spolu zahrajeme,"
řekl Říha s tím, že zatím není známé datum pohřbu. Populární skupina Katapult letos kvůli Šindelářovým zdravotním potížím loni oznámila konec své koncertní činnosti. V říjnu při té příležitosti vydala box se šesti CD z let 1978 až 1991 a záznamem koncertu ve Futuru s názvem Good Bye. Úplně poslední koncert byl naplánován na tento měsíc.

V roce 2007 nečekaně zemřel ve věku 61 let bubeník Katapultu Anatoli
"Tolja" Kohout, který v kapele s přestávkami působil už od jejího založení
v roce 1975. Katapultem za dobu jeho existence prošlo několik bubeníků,
stálé jádro vždy s kytaristou a zpěvákem Říhou tvořil právě Jiří "Dědek"
Šindelář. Zesnulého Kohouta nahradil za bicími Karel "Káša" Jahn, bývalý
člen Rebels a mimo jiné spolupracovník skupin Blue Effect či Framus Five.

Skupina Katapult vznikla v roce 1975. Její původní název byl Mahagon, ale
před 30 lety se po neúspěšném jednání se stejnojmennou pražskou skupinou přejmenovala na Katapult. Po celou svou více než třicetiletou kariéru kapela neopustila jednoduchý rockový styl, který jí přinesl mnoho příznivců i kritiků. Má za sebou více než 7000 koncertů, získala sedm zlatých desek a jednu platinovou, dva Zlaté slavíky. Mezi její hity patří například Až, Svobodárna, Hlupák váhá, Půlnoční závodní dráha nebo Vojín XY. Skupinu ale provázely také zákazy, nevraživost hudebních publicistů, kolísající kvalita a časté střídání bubeníků. V roli předskokanů si Katapult zahrál například před Deep Purple nebo Status Quo, tedy skupinami, kterými je Katapult prý hodně ovlivněn.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat