Herec byl v nemocnici od 19. února. Minulý týden svitla naděje na možnost jeho propuštění do domácího léčení, když byl z anesteziologicko-resuscitačního oddělení převezen na kardiologii. Poté ho však lékaři museli opět uvést do umělého spánku a jeho nemocné srdce nakonec nevydrželo.
Hned po poledni se na budovách české první scény, komorního Divadla Kolowrat a Stavovského divadla objevily černé prapory. Ve Stavovském právě režisér Jan Nebeský končil zkoušku inscenace Moliérova Dona Juana. Herci přímo na jevišti uctili Lukavského památku minutou ticha.
Herec, divadelní pedagog a teoretik Radovan Lukavský se narodil 1. listopadu 1919 v Praze. Od dětských let účinkoval na ochotnických scénách. Vystudoval konzervatoř a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Je jedním z posledních žijících herců generace, která na jeviště vstoupila ve 40. letech minulého století. V roce 1946 se stal členem Městského divadla na Královských Vinohradech, o čtyři roky později Městských divadel pražských, která tehdy měla dva prostory - Komorní divadlo a Divadlo komedie. Na české první scéně působil více než půl století. | |||
"Můj vztah k panu Lukavskému byl ten nejvřelejší. Velmi jsem si ho vážil, měl jsem ho rád a byl jsem pyšný na to, že měl rád mě. Spoustu věcí jsme si stačili říci, spoustu dalších už si nikdy neřekneme. Myslím si ale, že to patří k životu, a že Radovan tady s námi zůstane navždy. Tím, že s námi zkoušel tuto inscenaci, mám o důvod víc, aby její premiéra 13. března byla zahrána dobře. Bude to moje poděkování právě jemu," řekl představitel role Dona Juana Miroslav Donutil.
Odchod kolegy a člověka, kterého si všichni vážili, komentoval s pohnutím také Alexej Pyško. "Znamenal pro mě moc - píše se rok 2008 a poprvé jsem hrál po jeho boku v roce 1980. Byl jednou z posledních legend českého herectví. Odešel ve velmi požehnaném věku, je to těžké, ale takový je život," dodal Pyško.
Krátce předtím, než byl Lukavský převezen do nemocnice, pracoval i v Divadle na Vinohradech, kde v alternaci s Iljou Rackem pohostinsky přijal roli komorníka Firse v Čechovově Višňovém sadu. Kvůli hospitalizaci však stihl odehrát pouze jediné představení začátkem února.
Podle informací české první scény Lukavského v inscenaci Rostandova klasického dramatu Cyrano, ve kterém ztvárnil roli D'Artagnana, nahradí jeho kolega Vladimír Brabec. "Naposled se na jevišti objevil právě v této inscenaci 17. února," řekl mluvčí činohry Národního divadla v Praze Tomáš Staněk.
Na veřejnosti se Lukavský objevil naposled při nominačním večeru Českých lvů 9. února v pražském kině Lucerna. Pět dní předtím pronesl smuteční projev na pohřbu svého kolegy Gustava Heverleho, s nímž se na přelomu 50. a 60. let minulého století setkal v Městských divadlech pražských.
Byl to skutečně velký mistr a velice cenný člověk |
"Byl to skutečně velký mistr a velice cenný člověk. To profesionální mistrovství je samozřejmě neocenitelná kvalita a ne častá, ale u něj se pojila ještě s nepominutelnou lidskou ryzostí. Dohromady to vytvářelo vzácnou symbiózu toho, čím byl pan Lukavský výjimečný a nenahraditelný," uvedl šéf činohry ND Michal Dočekal.
Zprávu o úmrtí Lukavského zveřejnilo odpoledne na svých stránkách i Arcibiskupství pražské a zdůraznilo, že tento veliký muž žil v duchu křesťanství. "O jeho hluboké víře svědčí nejen čtení 17 biblických příběhů v projektu Bible pro malé i velké, na němž se podílel, ale především duchovní síla, s níž pojímal své divadelní a filmové role," uvedl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.