Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemský ráj to na pohled, a to je ta krásná země, země česká, domov můj

Kultura

  17:05
PRAHA - Tento čtvrtek 19. listopadu přichází do tuzemských kin nová česká komedie Ireny Pavláskové s názvem Zemský ráj to na pohled. "Mrazivá komedie o tom, jak se dalo žít v 70. letech a zároveň se nenechat zmrazit," říkají tvůrci.

Zemský ráj to na pohled foto: BontonfilmReprofoto

Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Jak šlo udržet si radost ze života, city pro lásku a chuť na smích? Takovou otázku si pokládá nová komedie Zemský ráj to na pohled, kterou Pavlásková natočila tři roky po Bestiáři.

Hlavní linkou filmu je příběh Marty (Vilma Cibulková), jejích dvou dospívajících dcer Majdy a Gábiny (Dana Marková a Tereza Voříšková) a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků" (Jiří Dvořák, Miroslav Etzler, Jan Zadražil, Ondřej Vetchý). Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo alespoň českých dějin, Marta a její dcery vzdorují výsledkům a následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají.

Ať dosazuje, ať hádá
Svět velké politiky a velkých cílů se tak střetává, doplňuje a prolíná s každodenní životní realitou. "A že v průběhu toho vznikají i veselé situace? Vždyť schopnost ironie a smysl pro humor byly v té době nezbytnou součástí každého balíčku pro přežití, který dával sílu, vůli a chuť žít a neselhat hlavně sám před sebou," zdůrazňují tvůrci.

Autenticky vyprávěný příběh z nedávné minulosti chce zaujmout svou pravdivostí a jemným vnitřním dramatem, zároveň rozveselit i dojmout. Scénář filmu napsala Tereza Boučková (Indiánský běh, Rok kohouta) a je inspirován tím, co sama v této době prožila: "Myslím, že příběh funguje i bez výkladu doby a poukazování na konkrétní lidi, živé předobrazy. A jestli si chce divák nutně někoho do filmu dosadit? Ať dosazuje, ať hádá, ať si je jistý, ať to všechno ví anebo ať se splete... Každý je někdo a my všichni zároveň."

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat