Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Zikmund a Hanzelka v uprchlických táborech. Konfrontační výstava pokryje zdi Letenských sadů

Blízký východ

  6:00
PRAHA - Fotografie uprchlíků vedle idylických záběrů z cest. Výstavu postavenou na konfrontaci motivů z uprchlických táborů s archivními fotografiemi exotických a romantických orientálních výjevů ze stejných destinací připravila pro pražskou galerii Artwall německá umělkyně Mandy Gehrt. Do projektu nazvaném Tisíc a dvě noci použila kromě aktuálních snímků fotografie českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky z cest po zemích Blízkého Východu a severní Afriky. „Chci vyvolat diskusi“, říká autorka výstavy, která začíná ve středu 5. srpna.

Mandy Gehrt: Tisíc a dvě noci foto: Mandy Gehrt

„Projekt reaguje na sílící islámofobii v České Republice a Německu. Protože je toto téma tak aktuální, považuji za důležité vyjádřit se prostřednictvím uměleckého díla a vést veřejnou diskuzi,“ vysvětluje Mandy Gehrt. 

V knihách popisujících jejich putování Orientem nešetřili Zikmund a Hanzelka obdivem k hrdým a pohostinným obyvatelům, s nimiž se na svých cestách setkali. „Šejchové i ministři odcházejí, věčně nezůstávají ani králové a prezident. Zůstávají však Sálimové a Lajly.“ Právě tito obyčejní lidé se však dnes dávají do pohybu a opouštějí své domovy v důsledku toho, co Mezinárodní červený kříž popsal jako nejhorší humanitární krizi od konce 2. světové války.

Mandy Gehrt: z projektu Tisíc a dvě noci

Kurátorka Zuzana Štefková k tomu dodává: „Projekt Mandy Gehrt není jen apelem k solidaritě s lidmi, kteří se ocitli v tísni, ale evokuje i specificky českou historickou roli v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Socialistické Československo považovalo Sýrii za strategického partnera a vyváželo do Sýrie stejně jako i do dalších arabských zemí zbraně. I ve světle těchto našich politických vazeb se dnešní odpor části české veřejnosti k přijímání uprchlíků a nezájem o osud těchto lidí jeví jako pokrytectví.“

Zikmundovi a Hanzelkovi se podařilo procestovat svět v době, kdy to bylo pro většinu lidí v tehdejším Československu nemožné. „Mandy Gehrt používá fotografie z doby, kdy mnozí občané východního bloku utíkali za hranice za lepším životem. Paradoxní je, že pro situaci současných utečenců existuje jen malé pochopení a to přesto, že mnohé vyhnala z jejich domovů válka,“ komentuje smysl díla kurátorka Lenka Kukurová.

Jako doprovodný program k výstavě proběhne dne 19. září diskuze o uprchlictví a situaci Syřanů v Čechách, organizovaná v rámci akce Zažít město jinak

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...