Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

,Živá mrtvá‘ kostymérka a naštvaní transsexuálové. Oscarové trapasy neskončily u obálky

Kultura

  16:00
LOS ANGELES - Z neděle na pondělí proběhlo v Los Angeles předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd. Místo očekávané politické kontroverze vzbudil největší rozruch problém s obálkou a následným chybným vyhlášením vítězů. Jak se záhy ukázalo, nešlo o jediný skandál slavnostního večera.

Cena Oscar v Los Angeles. foto: AP

Trapas na Oscarech. Filmem roku vyhlásili chybně La La Land, cenu ale bral Moonlight

Měl to být dojemný moment vzpomínání na zesnulé umělce filmového průmyslu. Zpěvačka Sara Bareilles se snažila ze všech sil svým zpěvem učinit tuto část Oscarů co nejvíce důstojnou a obřadní. Místo toho In Memoriam, pravidelná část oscarového galavečera, dala vzniknout dvěma dalším kontroverzním momentům, které se mohou směle zařadit k prohození obálek internetem záhy přejmenovanému na „envelopegate“.

Režisér snímku Moonlight Barry Jenkins.
Herečka Janelle Monaeová.

V rámci In Memoriam jsou za hudebního doprovodu promítány fotky zesnulých umělců. Mezi nimi byla i fotka australské kostymérky Janet Pattersonové. Problém byl, že to nebyla ona. Kostymérka Janet Pattersonová opravdu minulý rok zemřela, ale použitá fotka patřila australské producentce Jan Chapmanové. „Naprosto mě zdrtilo, když jsem viděla svou fotku použitou místo snímku mé drahé kamarádky a spolupracovnice,“ sdělila Chapmanová pro magazín Variety. Janet Pattersonová byla nominována čtyřikrát na Oscara, mimo jiné za snímky Portrét dámy a Piano. „Janett byla krásná a úspěšná a je hrozné, že nebyla chyba odhalena,“ dodává Chapmanová.

Janet Pattersonová s fotkou Jan Chapmanové.

Urážka transsexuální komunity

V In Memoriam naopak vůbec nebyla zmíněná herečka Alexis Arquetteová (Californication, Pulp Fiction, Co jsem ti nikdy neřekla). Věc zkomplikoval fakt, že Alexis byla transsexuálka a její sestra Patricia opomenutí nominace vzala jako urážku. „Myslím, že to uráží naši komunitu. Žijeme v časech, kdy transsexuálové ani nemohou chodit na školní záchody a jsou vyloučeni ze společnosti. Je nešťastné, že se při Oscarech rozhodli neukazovat osobu, která byla velkým přínosem pro komunitu,“ vysvětlila pro magazín Vanity Fair Patricia Arquetteová. V roce 2016 akademie připustila, aby byla transsexuálka Kelly Mantleová (sama sebe označuje za genderfluidní) zvažována na Oscara za svou roli ve snímku Confessions of a Womanizer, a to jako nejlepší herečka ve hlavní roli, ale i nejlepší herec ve hlavní roli. Kelly nakonec nezískala nominaci ani jednu.

Část In Memoriam se stala pravidelnou součásti galavečera v roce 1994. Obyčejně trvá pár minut (zpravidla délku doprovázející písně) a prostor v ní dostane okolo třiceti zesnulých.

Herečka Alexis Arquetteová v roce 2009.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!