Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrození planety opic. Když příběh skřípe...

Kultura

  18:57
Vzpoura lidoopů proti lidem je ve filmu Zrození planety opic vykreslena technicky velkolepě. Konstrukci příběhu by ale pomohla konzultace s trochu bystřejším šimpanzem. O filmu britského režiséra Roberta Wyatta se mluví jako o překvapení tohoto léta. Do jisté míry oprávněně; ve Zrození planety opic se dají najít momenty, nad nimiž – jak se říkalo – laik žasne a odborník se diví.

Kapsle s chytrým virem. Sbohem, lidé. foto: BONTONFILM

Čelist divákova ale může občas poklesnout i z jiných důvodů – např. kvůli dechberoucím způsobem stupidnímu chování, do nějž autoři svoje protagonisty nutí.

To by v rámci žánru letní podívané, která nemá klást přehnané nároky na intelekt, nemuselo vadit. Wyattův film ale sugeruje vyšší ambice, a tím nedomyšlenosti a dětinské koncepty zvýrazňuje.

Ústřední dvojice filmu

Ke klasické Planetě opic ze 60. let mají generace diváků sentimentální vztah; kdo byl v dětství konfrontován se slavným závěrečným zvratem, nezapomněl. Nový film má sérii nastartovat ještě jednou, ukázat, jak se to stalo, že věci dospěly až k Charltonovi Hestonovi, vyděšeně zírajícímu na Sochu svobody na opuštěné pláži.

Mohlo by to vydat na pěknou řádku filmů. V tom Wyattově k plnému "zrození" ještě nedojde, nanejvýš k prvním kontrakcím,

Will Rodman (James Franco) pro jakousi velkou firmu vyvíjí lék na Alzheimerovu nemoc. Má k tomu i osobní důvod – chorobou trpí i jeho otec (John Lithgow). Na opicích testuje látku, která má pomoci mozku obnovit se a vylepšit a zdá se, že funguje moc dobře. Předváděčka ale hrubě nevyjde, projekt je zastaven.

Jedna samice však po sobě nechá mláďátko a Will se ho ujme. Z opičáčka vyroste urostlý samec César, jemuž to pálí jako málokomu. Věci se ale začnou komplikovat, opičí hrdina skončí v infernálním útulku, lidský protagonista mezitím kápne na látku ještě účinnější, která ovšem může mít u lidí ne zrovna příjemné vedlejší účinky...

Willova družka, sličná zvěrolékařka Caroline (Frieda Pinto), sice občas utrousí, že člověk by se do některých věcí neměl montovat, vědce to ale nezastaví a jí to za systematičtější nátlak nestojí. Vše dospěje ke konfrontaci na sanfranciském Golden Gate Bridge, v níž proti sobě stojí pár policistů a opičí šiky Césarovy, který jako Mojžíš vede svůj lid do země zaslíbené – sekvojového háje za mostem.

Těžko říct, jak dlouho ta idyla může vydržet, když je v řadách opičích revolucionářů i padouch Koba, ten bude ve dvojce asi tropit pěknou neplechu (nemluvě o tom, že stejnou přezdívku měl i Stalin).

Šimpanz César (počítačovou animaci předehrál Andy Serkis)

Počítači vytvořené opice ve Wyattově filmu vypadají bez nadsázky jako živé a kamera Andrewa Lesnieho s nimi létá mezi stromy nebo uvnitř domů s omračující lehkostí.

Mechanismus příběhu je oproti tomu těžkopádný a občas strašlivě zaskřípe. Všechny ty vysoce inteligentní lidské postavy se občas musejí chovat jako naprostí idioti, aby se děj pohnul žádoucím směrem. Nevšímat si podstatného, nedat dohromady dvě a dvě.

Film se navíc v prvních dvou třetinách dost vleče. Přitom je to docela zajímavý žánrový hybrid – nejdřív Frankenstein, pak Útěk z Alcatrazu, nakonec Deset dnů, které otřásly světem.

Zrození planety opic (USA, 2011)

režie: Robert Wyatt
hrají: James Franco, Frieda Pinto, Andy Serkis a další premiéra: 11. 8.

K závěru, jenž je předem dán a znám, se film šine klopotně, zadrhává u okatě ilustrovaných poselství (chovejte se ke zvířatům slušně a nehrajte si na bohy). I ta největší přednost – tedy dokonalé zpodobnění opičích postav – se obrací proti filmu.

Wyattovy opice jsou klasickým příkladem dětinské projekce lidí do zvířat, která nemá s respektem k jiným druhům moc co dělat; dá se snést v kreslené disneyovce, ale ne v hraném a do jisté míry seriózně se tvářícím dramatu. Vítězství opic nad lidmi provází triumfální hudba – vyhráli ti dobří.

Tohle protilidství má Wyattův film společné třeba s Avatarem. Jasně, zasloužíme si opičí nadvládu nebo jiný kataklyzmatický trest. Ať vládne kdokoli, jen ne my. Větší klišé aby dnes jeden pohledal.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat