Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Žádná šifra už není v bezpečí. Expert vysvětluje, co hrozí za dvacet let a kdo tím nejvíc utrpí

Vývoj nového typu počítačů založených na exotických zákonitostech kvantového světa pokračuje dechberoucím tempem. A bude nutné se mu přizpůsobit. „Kdo do nich neinvestuje, zůstane pouhým konzumentem,“ říká Martin Švík z IBM.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jdete na to špatně, hoši z IBM, asymetrická kryptografie je mrtvá, nikdo, kdo má dnes co skrývat a má na to kapacitu, nepoužívá nic jiného než OTP (Vernamovu šifru). Tohle platí už od chvíle, kdy se i ty nejblbější vlády a nestátní teroristé poučili z toho, jak se hackovala Enigma. Věci, o kterých se tady píše, se týkají běžné civilní kryptografie, kdy se třeba vůbec neřeší ned-to-end šifrování v komunikaci eshopu s klientem.

1 0
možnosti
JP

Musím se usmívat. Jednak měl postup a nalezení prvočísla kamarád v diplomce ještě za totáče, nevím jak dlouhé a pak články jak kvantové počítače jak převrátí svět vyšly už po 89... A zatím nic moc..

0 0
možnosti
JN

J78a27n 92N87ě35m29e90c

7. 7. 2023 0:16

Článek není moc chytře napsaný, snaží se pro laiky zjednodušovat až tak moc, že některé věci v podstatě nejsou pravda.

Algoritmus RSA je založený na tom, že na počítači sice umíme snadno vynásobit dvě i velmi velká prvočísla, ale už neumíme dostatečně snadno z toho součinu ta dvě prvočísla zpětně získat. To "dostatečně snadno" je důležité. Algoritmů na rozklad na prvočísla je samozřejmě celá řada a všechny normální hravě rozloží třeba 221 = 13 * 17, ale pokud bychom je použili na součin dvou obřích prvočísel z reálného RSA klíče, tak se na dnešním klasickém počítači výsledku ani nedožijeme, i když teoreticky by za nějakou tu miliardu let doběhl se správným výsledkem.

Konec konců stejné to bude i s počtářem s tužkou a papírem. Dvě řekněme šesticiferná prvočísla nejspíš dokáže vynásobit (klasicky pod sebe, jak se to učí na ZŠ) kde kdo i bez kalkulačky, ale zpětně z toho součinu spočítat ta prvočísla jen s tužkou a papírem nikdo nedá. I když teoreticky by to mohl zkoušet dělit jedním čísl

1 0
možnosti
JP

Musím se usmívat. Jednak měl postup a nalezení prvočísla kamarád v diplomce ještě za totáče, nevím jak dlouhé a pak články jak kvantové počítače převrátí svět vyšly už po 89...

0 0
možnosti
Foto

Šifruje se na základě prvočísel, kterých je daleko více, než atomů ve vesmíru.

Pokud se nenajde algoritms na rozklad jejich součinu, hrubou silou to nezvládne dostatečně rychle ani kvantový počítač.

2 0
možnosti