Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Nakba jako hlavní bod kolektivní paměti. Proč Palestinci cítí věčnou bolest?


Zničení chrámu. Takřka dva tisíce let byli Židé bez domova. Teď jsou již 75 let bez vlastního státu Palestinci. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Vznik Státu Izrael si zejména v Česku připomínáme často, i proto, že díky zbraním z tehdejšího Československa se nový a malý stát ubránil mnohonásobné přesile. Ale ten příběh lze vyprávět i úplně jinak.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Přes mimořádně komplikované vnitropolitické okolnosti si mohli Izraelci i tento rok již po pětasedmdesáté dovolit oslavit výročí vzniku svého samostatného státního útvaru. Vzniku státu, který od prvního dne musel bojovat proti koalici arabských států.

Jak už to tak ale v dějinách bývá, vítězství jednoho stojí na porážce druhého. Komplementárním, ovšem méně připomínaným příběhem židovského úspěchu je kolaps palestinského národního projektu. Den po vzniku Státu Izrael 15. května si Palestinci připomínají tzv. nakbu, katastrofu, spojovanou především s masivní uprchlickou vlnou Palestinců, kteří svoji zemi během války i po ní opustili a nikdy se již nevrátili.

Vlažný postoj Izraele k válce: kde byla Ukrajina, když bombardovali nás?

Bolest z nemoci

Nakba má ale v palestinském kulturním i politickém povědomí mnohem širší význam. Jak upozorňují antropoložka Lila Abu-Lughodová a politolog Ahmad H. Sa’di, nakba je vnímána jako počátek novodobých palestinských dějin vyprávěných jako sled katastrof a utrpení, po nichž se život Palestinců na úrovni jednotlivce, komunity i národa dramaticky a nezvratně změnil. Jak připomněl palestinský historik a spisovatel Elias Sanbar, palestinský národ přestal v roce 1948 existovat a Palestinci se proměnili buď v menšinové izraelské Araby, nebo věčné uprchlíky, vyloučené z dějin bez práva na státnost i existenci.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: