Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Proč je pro děti etika stejně důležitá jako čeština vysvětluje učitel Pavel Motyčka


Člověk míní, pánbůh mění. Pavel Motyčka vystudoval teologii, ale dráha kněze ho minula. Stal se učitelem. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Premium Rozhovor
Dnešní žáci mají zájem o ideje, nejsou tak zabředlí v materialismu jako naše generace, říká Pavel Motyčka, učitel Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a jeden z deseti finalistů loňského ročníku ocenění Global Teacher Prize Czech Republic. Jako propagátor etické výchovy si myslí, že výchova k dobru je v dnešní škole stejně důležitá jako předmět český jazyk. Nedávno vyšla nová učebnice etiky pro střední školy, na jejímž vzniku se podílel.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Byla jsem na vaší hodině a žáci hned zkraje a beze strachu začali mluvit o tom, že je podle nich někteří učitelé přetěžují. I to může být tématem hodiny etické výchovy?
Byli to prváci, zažívají stres z přechodu na novou školu, do nového prostředí, se kterým se teprve sžívají. Problém má pro mě vždy přednost, a pokud žáky něco tíží, dám jim prostor. Navíc předmět prosociální výchova, ve kterém to bylo, je přímo orientovaný na wellbeing žáků. První měsíc a půl jsme v něm řešili vztahy, způsob komunikace, pravidla ve třídě. Teď se věnujeme time managementu a také otázkám sebevědomí.

Mám v plánu pozvat do hodiny klíčové lidi ze školy, pana ředitele, zástupce, metodičku prevence, vedoucí kuchyně. Myslím, že to žákům pomůže si ujasnit, jak to ve škole chodí. Tuhle práci se třídou v prvním ročníku beru jako kolektivní předstupeň našeho mentorského programu Doprovázení, do kterého zapojujeme druháky, individuálně. Zatím pilotně.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...