Když se podíváte na průběh fronty na mapě, vidíte takové zuby, které tam ruská armáda prorazila. Je to příprava na to, aby mohla dělat větší taktické operace.
Tak popisuje český dobrovolník s krycím jménem Pavel to, na co se dnes díváme na pláncích bojů u Kupjansku či západně od Avdijivky. „Z každého výběžku můžete pronikat jak na sever, tak na jih. A uzavírat ty úseky,“ dodává.
Rusové se posouvají malými zisky v řádu stovek metrů denně v místech, kde je pro postup příhodný rovinatý terén. Navíc otevřeli druhou frontu východně od Charkova, kde se přes hranici dostali k městu Vovčansk.
Všimněme si přitom, že se nikdy nepouštějí daleko, ačkoli by mohli, protože podle svědectví vojáků pevné frontové linie na východě země už po určitém čase stabilní fronty neexistují. Z chyb prvních týdnů a měsíců války se Rusové poučili – nechtějí se dostávat do léček ani mít problémy s logistikou.
Válka dronů
„Je to válka dronů a řízených těžkotonážních pum,“ říká Valerij Obolencev, příslušník charkovské teritoriální obrany, který přednáší na tamní univerzitě bezpečnostní studia.
Vojáků bojujících na Ukrajině jsem oslovil celkem osm. Všichni vnímali současnou pomoc spojenců a především americký balík za 61 miliard dolarů spíš jako injekci, která pomůže v krátkodobém časovém horizontu, situaci na frontě však nevyřeší.