Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Přichází „šok z budoucnosti“. Umělá inteligence nahradí jiné profese, než jsme si mysleli. Kdo bude platit daně?

AI nad AI. Toto je výsledek práce AI na zadání: namaluj umělou inteligenci, jak maluje obrázek k článku o umělé inteligenci. | foto: Midjourney/Petr Vnouček

Premium Doporučujeme
Snad padesát let čteme, jak umělá inteligence (AI) promění náš svět. Ale až poslední rok se různé podoby AI dostaly do tvaru, na který si můžeme sáhnout. AI kreslí obrázky lépe než většina grafiků, dokáže napsat referát ze sportovního utkání, přesně vysvětlí rozdíly v přípravě na maratonské závody. Co se stalo? A co nás čeká? A bude to bolet?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Jeden z týmů společnosti Meta (dříve Facebook) dostal v roce 2017 za úkol vytvořit nového „chatbota“ neboli konverzačního robota, který měl poskytovat pomoc uživatelům reklamní sítě Facebooku. Tým použil moderní jazykový model a umělou inteligenci, aby bylo možné psát vzkazy přirozeným jazykem a uživatel pokud možno nepoznal, že hovoří se strojem.

Fungovalo to skvěle, dokud se programátoři nerozhodli zrychlit testování programu tím, že nastaví společnou komunikaci dvou chatbotů. V tom okamžiku se začala komunikace deformovat. Chatbot používal neexistující výrazy a podivné akronymy, nakonec byly vyměňované zprávy téměř nesrozumitelné.

Ukázalo se, že si umělá inteligence vytváří vlastní jazyk, který si zpětně zanáší do svého komunikačního slovníku. Společnost Meta chatbota ukáznila a „nařídila“ mu mluvit opět tak, aby mu rozuměl člověk.

Tento příběh už na internetu žije svým vlastním životem, někdy se překlápí až do městské legendy. Kolik se z něj toho doopravdy stalo a co umělá inteligence vývojářům skutečně odpověděla, společnost Meta nikdy nepublikovala, američtí novináři se však pokusili zrekonstruovat alespoň základní vývoj událostí a vyvrátili šířící se hoaxy.

Příběh je však archetypem lidských obav z umělé inteligence: nepochopení toho, jak funguje, obavy z arogance, ba dokonce dominance. A jako řešení ústup do předem připravených pozic. Jenže náš svět nebude po nástupu umělé inteligence stejný jako před ním. Nebude možné se tvářit, že umělá inteligence nikdy nebyla…

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.