Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Achillova pata zabijáka

Věda

  10:39
PRAHA - Virus způsobující nemoc AIDS je smutně proslulý tím, že se dokáže vyhnout všem obranným systémům nemocného. Nyní se snad podařilo najít v jeho obraně slabé místo, které patrně umožní vývoj vakcíny.

Virus HIV foto: Reprofoto

Virus HIV nosí tlustý „kabát“ z molekul různých cukrů, kterým protilátky lidského těla neproniknou. Navíc je proteovsky proměnlivý a molekuly na povrchu viru se často mění. Pro protilátky lidského těla je tedy často neviditelný. Obranné látky jsou šity na míru určitému nepříteli, či spíše část „nepřítele“. Například může jít o „kotvu“ na povrchu viru, kterou používá k průniku do buňky.

Byť je větší část imunitního systému vůči nebezpečí HIV slepá, najdou se i výjimky. Existuje několik protilátek, které dokážou virus HIV rozpoznat a zneškodnit. Díky nim dokáže malá část nakažených infekci vzdorovat.

Tyto „výjimečné“ protilátky se samozřejmě staly terčem pozornosti vědců. Logika napovídá, že těchto několik protilátek muselo najít mezeru v jinak neprostupném brnění viru. Vědci ale neměli při jejich studiu štěstí: chemická struktura neumožňovala tvorbu těchto protilátek ve velkém množství.

Průlom snad přinesla až nová práce týmu z amerického Národního zdravotního ústavu (NIH). Ten se věnoval jedné z mála proti HIV účinných protilátek, nazvané b12. Ta slouží opicím jako ochrana před jejich obdobou HIV, virem SIV. Dokáže viru HIV zabránit, aby pronikl do buňky imunitního systému a proměnil ji v továrnu na další viry.

Virus se na „kotvy“ na povrchu buňky připojuje ve dvou krocích: nejprve si s buňkou jen krátce „potřese rukou“. V druhé fázi provede virus HIV jednu ze svých proměn, zmocní se kotvy (receptoru CD4) na povrchu buňky a „obalí“ ji. Potom už protilátky nemohou infekci buňky zabránit.

Protilátka b12 se ovšem dokáže vložit do prvního kontaktu buňky s virem. Naváže se na část „napřažené ruky“ viru. Znemožní mu další kontakt s buňkou a zneškodní ho.

Tým NIH navíc zjistil, že ona specifická část viru, která slouží k navázání na buňku, není nikdy skryta pod ochrannou vrstvou viru. Ten je tak stále zranitelný proti útoku protilátky b12.

Nyní je zapotřebí najít nejvhodnější metodu tvorby vakcíny. Vědci mohou „vyříznout“ z viru onu specifickou část a doufat, že její přítomnost povzbudí imunitní systém k tvorbě protilátky b12. Ať už bude podávána ona „část“ HIV samotná nebo navázána na „lešení“ z jiných bílkovin. Možná by také mohlo jít jen o část DNA nebo bílkovinu, která bude obsahovat návod pro tělo, jak b12 vyrábět.
Autor: