Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americké studentky válcují studenty, poprvé získaly více doktorátů

Věda

  12:02
WASHINGTON - Americké studentky loni poprvé získaly více doktorátů než jejich mužští kolegové. Ženy tak dominují už na všech stupních vysokého školství, více magisterských titulů než muži získávají pravidelně od roku 1986, napsala agentura AFP.
Diplomová práce (ilustrační foto)

Diplomová práce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve školním roce 2008-2009 získalo doktorát 28.962 amerických studentek. Ve stejném roce dokončilo doktorský studijní program 28.469 studentů.

Ženy převažují především mezi absolventy lékařských a učitelských
doktorských programů. Mezi absolventy medicíny byl poměr žen k mužům sedm ku třem. Doktorát z učitelství získalo dvakrát víc žen než mužů. Převaha absolventek doktorských programů je i při studiu uměleckých oborů, státní správy a společenských věd.

Muži vládnou technice a matematice
Muži naopak stále dominují při studiu technických oborů, kde je mezi absolventy doktorských programů jen asi 20 procent žen. Převahu mají muži také při studiu matematiky a informatiky, přírodních věd a finančnictví.

Podle odborníka na americké vysoké školství Nathana Bella se však situace mění i v technických oborech. "Dnes získá doktorát z technických oborů 22 procent žen. Před 20 lety to bylo deset procent. To je pokrok," řekl.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat