Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antidepresiva jsou účinná, soudí autoři studie. Jsou mezi nimi ale velké rozdíly

Věda

  6:17
Jedna z největších polemik současné medicíny je zřejmě u konce. Po zveřejnění závěrů rozsáhlého výzkumu, který posuzoval účinky 21 běžně používaných antidepresiv, o tom dnes píší britská média. Mezi jednotlivými léčivy jsou ale velké rozdíly.
Antidepresiva (ilustrační foto)

Antidepresiva (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Všechna antidepresiva byla účinnější než placebo u dospělých se závažnými depresivními poruchami,“ napsal v lékařském časopise The Lancet mezinárodní vědecký tým pod vedením britských expertů.

Nejvíce proti symptomům deprese údajně zabírá agomelatin, amitriptylin, escitalopram, mirtazapin a paroxetin. Naopak nejznámější lék na depresi Prozac, který už dnes není chráněn patentem a prodává se pod generickým názvem fluoxetin, patřil k nejméně efektivním. Pakliže se kromě účinnosti vezme v potaz i závažnost nežádoucích účinků, vychází ze srovnání nejlépe agomelatin, escitalopram a vortioxetin, uvádějí vědci.

Do řek míří z čističek i antidepresiva, ryby jsou méně ostražité

Vypracování přelomové studie zabralo šest let, přičemž vědci analyzovali data z 522 klinických testů, jichž se účastnilo více než 116.000 pacientů. U testů zkoumali autoři účinnost léku ve srovnání s placebem nebo jiným medikamentem po osmi týdnech užívání.

„Tato studie je definitivní odpovědí na dlouholetou kontroverzi ohledně toho, zda antidepresiva na depresi zabírají,“ řekl zpravodajské stanici BBC Andrea Cipriani z univerzity v Oxfordu, který stál v čele mezinárodního týmu. „Zjistili jsme, že nejběžněji předepisovaná antidepresiva zabírají na mírné i vážné deprese. A to je, myslím si, velmi dobrá zpráva pro pacienty a klinické lékaře,“ dodal.

Výzkum má podle autorů usnadnit lékařům výběr mezi jednotlivými léky, neznamená však, že by měli všichni pacienti opouštět dosavadní léčbu. Rovněž prý neznamená, že by antidepresiva měla být vždy tou první volbou. Zároveň by prý jen v Británii prospěla léčba psychických problémů, včetně té pomocí antidepresiv, alespoň milionu aktuálně neléčených osob.

Nadužívání antidepresiv?

„Deprese jasně největší měrou ve světě přispívá k invaliditě. Je to pro lidstvo masivní výzva,“ řekl deníku The Guardian profesor epidemiologické psychiatrie na Oxfordské univerzitě John Geddes. Deník dodává, že deprese na celém světě pociťuje kolem 350 milionů lidí, přičemž počet případů mezi lety 2005 a 2015 vzrostl o 20 procent.

Počet receptů vypsaných na antidepresiva se od roku 2006 do roku 2016 v Británii více než zdvojnásobil. Odborníci na duševní zdraví přesto tvrdí, že miliony dalších lidí po celém světě by stále potřebovaly léky na depresi nebo přístup k psychoterapii. V bohatých zemích se údajně náležité péče dostává jen každé šesté osobě. Kdyby lidé s rakovinou či srdečními problémy byli v takovéto míře zanedbáváni, veřejnost by byla podle lékařů pobouřena, píše The Guardian.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat