Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové našli v Brně dětskou kostru z doby bronzové

Věda

  6:00
BRNO - Archeologové našli při výzkumu na Zelném trhu v centru Brna kostru člověka ze starší doby bronzové. Objevili ji v místě, kde kdysi měli obyvatelé této oblasti jámy na uskladnění obilí. Jednu z nich použili jako hrob.

Archeologové našli na Zelném trhu v Brně kostru z doby bronzové. foto: MAFRA - Anna Vavríková

ČTK to řekl archeolog Antonín Zůbek, který výzkum vede. Z kostry se dochovala její spodní polovina a patří k nejcennějším objevům při současných výzkumech v souvislosti s rekonstrukcí náměstí.

"Jde o kostru poměrně mladého jedince. Bude vyzvednuta ze země a budeme ji dále zkoumat. Horní část kostry byla patrně zničena a odstraněna někdy ve středověku při hloubení sklepů," uvedl archeolog. Výzkum na Zelném trhu, který patří k historicky nejcennějším částem centra Brna, je zhruba v polovině.

Archeologové našli i základy Masných krámů

K dalším cenným nálezům na Zelném trhu patří například základy středověkých Masných krámů. Archeologové už našli jámy po dřevěných kůlech, k nimž kdysi lidé přivazovali dobytek, objevili dva sklípky a dokonce i pozůstatky pranýře.

Archeologové našli při výzkumu na Zelném trhu v centru Brna kostru člověka ze...

Výzkum podle Zůbka ukazuje, že oblast brněnského Zelného trhu byla obydlená a hojně lidmi využívaná již před 4000 lety. Nevyloučil, že další výzkum může přinést četné zajímavosti.

Archeologové koordinují výzkum se stavebníky. Jejich úkolem je zrekonstruovat povrch Zelného trhu. Práce by měly skončit ještě letos tak, aby na něm mohly být vánoční trhy. Oprava přijde na přibližně 60 milionů korun.

"Jde o kostru poměrně mladého jedince. Bude vyzvednuta ze země a budeme ji dále...
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat