Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové: Objevili jsme Herodův hrob

Věda

  11:55
JERUZALÉM - Izraelští archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě zřejmě objevili hrob židovského krále Heroda Velikého, který vládl v době Ježíše Krista a podle Matoušova evangelia nařídil vraždění neviňátek v Betlémě.
Judea (ilustrační foto)

Judea (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Hrob objevil tým profesora Ehuda Necera, který k němu dovedlo starobylé schodiště užívané při královských pohřebních procesích. "Ono monumentální schodiště bylo
vystavěno speciálně pro tento pohřeb," prohlásil Necer.

Kdo byl král Herodes

Herodes Veliký se narodil kolem roku 74 před naším letopočtem a vládl v Judeji jako král dosazený Římany přibližně v období od roku 39 před naším letopočtem do roku čtyři před naším letopočtem, kdy podle historika Josefa Flavia zemřel. Mocný král byl ve své době znám díky velkému bohatství a mohutným stavbám po celém Judsku. Dnes je znám spíše díky příběhu z Matoušova evangelia, když nechal povraždit všechny novorozené chlapce v Betlémě ve strachu ze ztráty moci po zvěsti, že ve městě přišel na svět mesiáš. První archeologické vykopávky v Herodiu vedli v letech 1956 až 1962 františkáni, kteří odkryli většinu dochovaných  pozůstatků. Izraelské úřady zde zahájily archeologické práce v roce 1972, pět let poté, co území Izrael obsadil v šestidenní válce.

O Herodově hrobě píše ve svém díle židovský historik Flavius, který detailně líčí zmíněné pohřební procesí vypravené z města Jericha, jehož se prý zúčastnily stovky Herodových strážců a sloužících.

Hrob leží 12 kilometrů od Jeruzaléma
Místo posledního odpočinku židovského krále se nachází v pevnostním paláci Herodium. Herodes ji nechal postavit kolem roku 23 před naším letopočtem a využíval jí jako letní palác. Místo leží zhruba 12 kilometrů jižně od Jeruzaléma. Herodium sloužilo jako obytný palác, svatyně, administrativní centrum a mauzoleum. Patřilo k největším královským komplexům na území Římské říše.

Necerův tým přivedlo k názoru, že nalezený hrob patří Herodovi bohaté zdobení na pozůstatcích vápencového sarkofágu. "Není to sarkofág, který byl tehdy běžně k vidění v ulicích nebo který si mohl v té době každý dovolit," podotkl Necer. "Existují jen jeden či dva sarkofágy tohoto druhu," dodal.

Po Herodově smrti obýval Herodium jeho syn. Když se Judea stala římskou provincií, sloužilo místo jako středisko římských prefektů. V době protiřímského povstání v letech 66 až 72, které popsal historik Flavius, bylo jednou z posledních bašt židovských rebelů, kteří podle Necera sarkofág zřejmě rozbili a ukradli i ostatky tohoto židovského krále.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat