Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronauti postavili další část vesmírné stanice

Věda

  17:22
MYS CANAVERAL - Američtí astronauti úspěšně rozšířili orbitální komplex Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) o nový nosník. Experti na Zemi zatím zkoumají rozsah poškození tepelného štítu raketoplánu Endeavour, kterým přiletěli.

Recyklační systém měl dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (na snímku) raketoplán Endeavour . foto: NASA

Rick Mastracchio a Dave Williams podnikli první z nejméně tří výstupů do volného kosmu, které NASA pro příští dny naplánovala. Pobyt astronautů trval šest hodin a 17 minut. Namontovali dvoutunovou čtvercovou plošinu, kterou Endeavour na ISS tento týden přivezl.

Řídící počítač na ISS se sám vypnul
Astronaut Charles Hobaugh nejdříve plošinu s pomocí dálkově ovládané robotické paže uvedl do náležité polohy za dozoru obou mužů venku. Mastracchio s Williamsem ji pak přimontovali. Vše jistila astronautka Barbara Morganová, která je zřejmě nejznámějším členem posádky raketoplánu. Jako náhradnice totiž prodělala kosmický výcvik spolu s posádkou raketoplánu Challenger, jenž shořel krátce po startu v roce 1986.

Asi v polovoně šestihodinové mise se záhadně vypnul řídící počítač ISS. Jeho činnost ihned automaticky převzal záložní počítač. Podle NASA problém nijak neovlivnil výstup do volného prostoru, ani běžný chod stanice.

NASA dělá starosti poškození raketoplánu
Větší obavy než rutinní rozšiřování ISS dělá Národnímu úřadu pro letectví a vesmír samotný raketoplán, jehož plášť se po startu opět poškodil. Podle balistické analýzy, provedené pomocí radaru, zasáhl plášť 58 sekund po startu kus ledu, a nikoli izolační pěna, jako v ostatních případech.

Led je těžší než pěnová izolační hmota na nádržích raketoplánu. Proto i malý kousek může způsobit závažné poškození pláště, který raketoplán chrání před extrémním žárem při návratu do zemské atmosféry. V místě, kde je Endeavour poškozen, může teplota při návratu dosahovat téměř 1300 stupňů Celsia.

Osmicentimetrovou trhlinu prozkoumá NASA pomocí 30 metrů dlouhého robotického ramena. Odborníci pak mohou obtížně přístupnou část prozkoumat s pomocí laserů. Podle rozsahu poškození agentura rozhodne, jestli přistoupí na čtvrtý výstup do volného kosmu.

Mimořádná pozornost vyplývá z tragické havárie raketoplánu Columbia, který v roce 2003 při návratu z mise shořel během průletu horními vrstvami zemské atmosféry, protože měl poškozený termický štít.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat