Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronomové očekávají 'spršku' padajících hvězd Leonid

Věda

  8:11
PRAHA - Astronomové očekávají před půlnocí "spršku" meteorů z roje Leonidy. Létat by jich ze souhvězdí Lva mělo až 500 za hodinu, uvedla Jana Tichá z observatoře na jihočeské Kleti, která se zabývá pozorováním planetek a komet. Podle některých astronomů by jich mohlo létat až 1000 za hodinu. Protože je Měsíc krátce po novu, nebude jeho svít rušit pozorování. Otázkou stále zůstává, zda bude obvykle vrtkavé listopadové počasí příznivé.

Padající hvězdy foto: Wikipedia

Meteory, tedy světelné efekty, vznikají třením prachových částic z komety při průletu atmosférou Země o molekuly vzduchu. Přitom se rozžhaví a většinou vypaří. Při ionizaci okolního plynu vznikají na obloze jasné světelné čáry, které je možné pozorovat.

Leonidy se jmenují podle latinského názvu souhvězdí Lva (Leo), kde se nachází radiant roje, což je místo odkud meteory zdánlivě vyletují.

Původcem Leonid je periodická kometa 55P/Tempel-Tuttle. Výjimečně se Leonidy projevují meteorickými dešti, při nichž jsou vidět stovky i tisíce padajících hvězd za hodinu. Bylo tomu tak v letech 1833, 1866 a 1966.

Autor:

Mohlo by vás zajímat