Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atraktivní – tedy neschopná?

Věda

  8:51
Nominace Sarah Palinové na post viceprezidentky USA byla zřejmě tím nejkontroverznějším krokem loňských voleb ve Spojených státech. Média spekulovala, jestli fyzická atraktivita kandidátky přivede do tábora republikánů nové voliče, či zda v očích nerozhodnutých bude její nepříliš velká politická zkušenost nezdolatelným handicapem.

Sarah Palinová foto: ČTK

Na obraz aljašské političky v očích veřejnosti se během kampaně zaměřili také psychologové Nathan Heflick and Jamie Goldenbergová z University of South Florida. Do výzkumu se zapojilo 133 vysokoškolských studentů, 96 žen a 37 mužů. Ti byli rozděleni do dvou přibližně stejně velkých skupin.

Jedna část účastníků dostala za úkol napsat krátké pojednání na téma Jaké pocity a myšlenky ve vás vyvolává osoba herečky Angeliny Jolie a Sarah Palinové. I ostatní studenti měli psát o těchto celebritách, ale zadání bylo mírně pozměněno: výzkumníci se ptali, jak na ně působí jejich zevnějšek.
 
Z vyhodnocených výsledků plyne, že lidé, kteří se měli zaměřit na zjev, vnímali Palinovou celkově pozitivněji než osoby z druhé skupiny, ovšem její schopnosti, inteligenci a způsobilost pro úřad viděli mnohem kritičtěji. Méně často také uvedli, že Palinovou budou volit, uvádí studie publikovaná v časopise Journal of Experimental Social Psychology.

Je zřejmé, že o Palinové debatovali hlavně příznivci republikánů a nerozhodnutí. Čím víc pozornosti se věnovalo vzhledu, tím víc klesala důvěra ve schopnosti Palinové. „Nebyl to zevnějšek sám o sobě, co lidi odradilo. Šlo o to, že atraktivita pozměnila vnímání jejích schopností a lidskosti,“ tvrdí Nathan Heflick.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat