Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezdrátový internet WiMAX od ČRa pokryje do konce října 25 měst

Věda

  14:59
České Radiokomunikace zahájí během následujících několika měsíců komerční provoz bezdrátového vysokorychlostního internetu WiMAX v celkem 25 městech České republiky. Mezi pokrytými oblastmi bude i 10 největších tuzemských měst.

Základová stanice WiMAX. foto: Jiří Pešek, Lidovky.cz

Radiokomunikace spustily v lednu pilotní provoz WiMAXu v Praze a na přelomu července a srpna byla tato síť rozšířena do Brna, Českých Budějovic, Liberce, Opavy, Ostravy, Prostějova, Plzně, Znojma, Olomouce a Pardubic.

Díky skvělým výsledkům pilotního provozu bude výstavba pokračovat dále v Karlových Varech, Zlíně, Chebu, Ústí nad Labem, Berouně, Hradci Králové, Písku, Táboře, Uherském Hradišti, Děčíně, Domažlicích, Jablonci nad Nisou a Mariánských Lázních. Do konce října pak firma výstavbu dokončí v Poděbradech a ve Dvoře Králové nad Labem. Do budování sítí WiMAX společnost investuje řádově desítky milionů korun. Celkově investice do této technologie přesáhnou 100 milionů.

"V České republice je mnohdy náročné získat kvalitní připojení k internetu. Metalické linky mají řadu technických omezení a nedostačují požadavkům zákazníků, bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi je zase často nespolehlivé a navíc s omezeným dosahem," uvedl manažer rozvoje služeb a podnikání Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Radiokomunikace nabízejí domácnostem WiMAX tarif o rychlosti připojení 3/1 Mbps za 999 Kč měsíčně. Pro firmy pak cena služby začíná na 1773 Kč včetně daně (3/1 Mbps, agregace 1:20). Nejvyšší nabídka disponuje rychlostí 5 Mbps v obou směrech a agregací 1:4.

V současné době se ve světě nachází přibližně 490 WiMAX sítí ve více než 130 zemích světa. Podle odhadů bude na konci roku 2009 po celém světě 19,9 milionů uživatelů, na konci roku 2010 již bezmála 40 milionů a v roce 2012 by mělo WiMAX využívat okolo 133 milionů uživatelů. Velkou naději na úspěch zaručuje této technologii především významná podpora společnosti Intel.

WiMAX

WiMAX síť pracuje v licencovaných kmitočtových pásmech a umožňuje připojení i tam, kde není přímá viditelnost na základnovou stanici. V porovnání s ADSL nabízí technologie WiMAX výrazně větší dosah, takže služby jsou dostupné i v oblastech, kde to v případě technologie ADSL není možné z důvodu příliš dlouhého telefonního vedení nebo jeho nedostupnosti. Prostřednictvím WiMAX sítě je možné nabízet jak nesymetrické, tak i symetrické rychlosti. Dosah signálu od vysílače je licencí ČTÚ vymezen na vzdálenost 15 km od základové stanice, v budovách se dosah signálu pohybuje okolo 2 km.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...