Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Bezmocní se obrací k ´nadpřirozenu ´

Současné turbulence v globální ekonomice mohou podle Whitsonové a Galinského vyvolávat u mnoha lidí pocit ztráty vlivu na vývoj událostí, a zvyšují tak riziko mylných rozhodnutí. Lidský mozek k tomu od přírody tíhne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současné turbulence v globální ekonomice mohou podle Whitsonové a Galinského vyvolávat u mnoha lidí pocit ztráty vlivu na vývoj událostí, a zvyšují tak riziko mylných rozhodnutí. Lidský mozek k tomu od přírody tíhne. | foto: Česká pozice

Tonoucí se stébla chytá. Pravdivost tohoto úsloví potvrdil výzkum Jennifer Whitsonové z University of Texas a Adama Galinského z Northwestern University. Na stránkách prestižního vědeckého časopisu Science podali američtí vědci důkaz o tom, že když člověk ztratí kontrolu nad vývojem událostí, zoufale hledá jakékoli vysvětlení a je náchylný vidět příčinné souvislosti i tam, kde evidentně žádné nejsou.

Whitsonová a Galinsky zapojili do svých pokusů čtyři desítky dobrovolníků z řad studentů. Polovině poručili, aby si představili situaci, kdy nemají nejmenší vliv na výsledek dění. Měli se vžít například do role spolujezdce během autonehody. Druhá polovina si představovala situaci, ve které měli běh událostí pod kontrolou. Vžili se například do role studenta, který jde dobře připravený na těžkou zkoušku.

Po této průpravě dostaly obě skupiny dobrovolníků stejný úkol. Měli si představit, že jsou obchodníci, kteří neuspěli při prodeji, protože před ním nemohli provést obvyklý rituál – třikrát dupnout nohou o zem.

Pokud měli dobrovolníci v hlavě dojmy ze situace, kterou plně kontrolovali, připadala jim souvislost mezi rituálem a fiaskem při obchodu jako náhoda. Pokud za sebou měli představy situace, kdy byli bezmocní, brali nadpřirozené vysvětlení neúspěšného obchodu za přijatelné.

Tendenci k hledání neexistujících souvislostí poté, co dobrovolník ztratil pocit kontroly nad chodem událostí, potvrdily i další testy. Tito dobrovolníci měli například sklon vidět v náhodných shlucích skvrn neexistující obrazce a ochotněji přijímali jako hodnověrné příběhy o zlovolných spiknutích. Whitsonová a Galinsky ukázali, že z této situace existuje jednoduché východisko. Stačilo, aby se dobrovolníci na chvíli soustředili na důležité stránky svého osobního života, a soudnost při posuzování situací se jim rychle vrátila.

Pocit ztráty kontroly nad vývojem událostí zřejmě ovlivňuje celkové dění ve společnosti. Už v sedmdesátých letech si vědci všimli, že v obdobích neklidu na burze stoupá v novinách počet článků věnovaných horoskopům a astrologii. Potvrdily to i pokusy dalších odborníků.

Zajímavě dopadly testy parašutistů. U těch roste těsně před seskokem výrazně tendence vidět v náhodných uskupeních skvrn neexistující skryté obrazce. Také jim sílící nejistota ovlivňuje úsudek.
Současné turbulence v globální ekonomice mohou podle Whitsonové a Galinského vyvolávat u mnoha lidí pocit ztráty vlivu na vývoj událostí, a zvyšují tak riziko mylných rozhodnutí. Lidský mozek k tomu od přírody tíhne.

„Zdá se, že těmto tendencím propadáme v obdobích, která jsou pro nás z nějakého důvodu nebezpečná,“ řekl v komentáři pro časopis Science Dan Ariely z Duke University. Americký ekonom radí, aby lidé v takové situaci nespoléhali na vlastní intuici a radili se s odborníky. Znalosti a zkušenosti expertů jim pomohou navrátit ztracený pocit, že drží kontrolu nad během událostí ve svých rukou.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!