Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolívie chce chránit unikátní druh říčního delfína

Věda

  7:03
LA PAZ - Bolivijský prezident schválil zákon na ochranu unikátního druhu říčního delfína vyskytujícího se v povodí řeky Amazonky na bolivijském území.

Delfínovec amazonský foto: wikipedia.org

Informovala o tom agentura DPA. Přirozené prostředí těchto mnohdy růžově zbarvených živočichů ohrožuje eroze, znečištění a těžba dřeva v Amazonii.

Delfínovci žijící v Bolívii mají malé oči, dorůstají délky 1,8 až 2,8 metru a dorozumívají se prostřednictvím echolokace, způsobu orientace v prostoru pomocí zvuku. Při ní vysílají zvuky, které se k nim od okolních objektů odrážejí zpět.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový právní předpis podle zpravodajského serveru BBC zakazuje lov tohoto typu savce a prohlašuje ho za národní bohatství. Prezident Evo Morales během úterní ceremonie na břehu řeky Ibaré vybídl ozbrojené složky, aby chránily přirozené prostředí těchto živočichů.

Podle dodatku Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) je druh zranitelný kvůli nadměrnému rybolovu v povodí Amazonky. Hlavní hrozbu však pro něj prý představuje znečištění vod v regionu rtutí, která se užívá při nelegální těžbě zlata. Delfínovci se vyskytují také v dalších latinskoamerických zemích: Brazílii, Peru, Kolumbii nebo Venezuele.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat