Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolívie chce chránit unikátní druh říčního delfína

Věda

  7:03
LA PAZ - Bolivijský prezident schválil zákon na ochranu unikátního druhu říčního delfína vyskytujícího se v povodí řeky Amazonky na bolivijském území.

Delfínovec amazonský foto: wikipedia.org

Informovala o tom agentura DPA. Přirozené prostředí těchto mnohdy růžově zbarvených živočichů ohrožuje eroze, znečištění a těžba dřeva v Amazonii.

Delfínovci žijící v Bolívii mají malé oči, dorůstají délky 1,8 až 2,8 metru a dorozumívají se prostřednictvím echolokace, způsobu orientace v prostoru pomocí zvuku. Při ní vysílají zvuky, které se k nim od okolních objektů odrážejí zpět.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový právní předpis podle zpravodajského serveru BBC zakazuje lov tohoto typu savce a prohlašuje ho za národní bohatství. Prezident Evo Morales během úterní ceremonie na břehu řeky Ibaré vybídl ozbrojené složky, aby chránily přirozené prostředí těchto živočichů.

Podle dodatku Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) je druh zranitelný kvůli nadměrnému rybolovu v povodí Amazonky. Hlavní hrozbu však pro něj prý představuje znečištění vod v regionu rtutí, která se užívá při nelegální těžbě zlata. Delfínovci se vyskytují také v dalších latinskoamerických zemích: Brazílii, Peru, Kolumbii nebo Venezuele.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat