Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bouřlivá minulost Měsíce

Raný vývoj našeho přirozeného souputníka byl pestřejší, než se vědci dosud domnívali. Krátce po vzniku Měsíce se na něm začala projevovat sopečná aktivita a trvala déle než miliardu let. Vyplývá to z mezinárodní studie, kterou dnes zveřejnil časopis Nature. Autoři její výsledky oznámili s předstihem během Evropského fóra vědeckých novinářů v Barceloně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

hm

8. 12. 2007 11:30
Stejně to čarování

s určováním stáří podle izotopového spektra nikdy nepochopím. Nicméně, pokud je ten šutr starší, než všechny známé horniny na povrchu Země, lze spekulovat i o tom, že je starší, než Měsíc sám.

0 0
možnosti

odkaz

6. 12. 2007 23:53
Odlišujícím rysem odvrácené strany Měsíce

je téměř úplná absence tmavých skvrn (oblastí s nízkým albedem), tzv. moří.

http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%ADc_(m%C4%9Bs%C3%ADc)

Měsíční moře vyplňují největší měsíční impakty... a údajně i nejstarší.

0 0
možnosti

Parabens

6. 12. 2007 19:37
Kdo to dokáže?

Zajímalo by mě, jak se přišlo na to, že ten meteorit je ausgerechnet z Měsíce. ?!?

0 0
možnosti

Malaparte

6. 12. 2007 18:51
tak

nevim!Ze vsech dosavadnich prispevku soudim, ze vime, ze nic nevime!

I kdyz asi nejsem originelni!:-D

0 0
možnosti

Bart

6. 12. 2007 21:37
Re: tak

I kdepak, víme. Fakticky ten lesklý oblázek řešení mohl vylovit už otec Newton.

0 0
možnosti

Rudolf

6. 12. 2007 15:26
Mesic

Kdyz nekdo chce vedet jak vznikl mesic, mel by se zeptat pana von Dänikena. Ten mu vysvetli, ze byl privezen v UFU a vypusten na jeho obeznou drahu. Pak se taky dozvi, ze tuto technologii NASA odkoukala a pouziva ji na vypousteni druzic.

0 0
možnosti

Verstappen

6. 12. 2007 17:32
Re: Mesic

To měl být pokus o vtip? 8-o

0 0
možnosti

Lenka

6. 12. 2007 13:42
Odborníci se dodnes zcela neshodnou, jak Měsíc vznikl.

Stačí si přečíst Bibli. Bádání tudíž netřeba.

0 0
možnosti

xr

6. 12. 2007 17:20
Re: Odborníci se dodnes zcela neshodnou, jak Měsíc vznikl.

a pročpak,milá zlatá ? V Bibli respektive v prvních 12 kapitolách knihy Genesis jde o něco jiného než o zprávu stvoření, jak se přesně událo. Ne ne. Prvních 12 kapitol Bible se nemá číst jako biologický, geologický atd. traktát, ale jako "jen a pouze" jako teologická výpověd lidu starého Izraele.

Bádání je třeba. Jak teologického (Bible),tak přírodovědného(věda).

Já jako katolík výzkumu fandím a držím palce.

0 0
možnosti

Karel

6. 12. 2007 13:06
Vše mi je jasné až na:

Je to jasné, ale jen nechápu, jak může Měsíček stále měnit svůj tvat. jednou je to kulička, jindy tlustý,nakousnutý koláček, jindy malý srpeček a jednou jsem jej hledal a nikde na obloze nebyl.

0 0
možnosti

pavelh

7. 12. 2007 9:36
Re: Vše mi je jasné až na:

jednoduše proto, že Měsíc je ve skutečnosti velký nafukovací balón z PVC a slouží jako zásobárna vzduchu pro nás. Ta teorie, že Měsíc je velké kolo sýra, už je překonaná. Když budeš sledovat předpovědi počasí, tak když je Měsíc malý, tak je vyšší tlak vzduchu a když je pěkně kulatý, tak hlásí tlakovou níži. Vzduch se pumpuje tam a zpátky takovým průhledným potrubím na Galapágách vždycky, když je Měsíc zrovna nad nima. Kdysi, když tam cestoval Darwin, tak jim na to přišel. Aby to nevykecal, tak ho praštili do hlavy pytlem s pískem a on pak vymyslel tu evoluční teorii.

To nám to jde všechno dohromady, že jo! :o)

0 0
možnosti

Bart

6. 12. 2007 12:44
"Část hmoty se vymrštila, ale zůstala pod vlivem

zemské gravitace." Takhle to nefunguje. Cokoliv vymrštěného ze Země subúnikovou rychlosti spadne zpátky na povrch, protože chybí směrová korekce. Spadne i jakékoliv seskupení podobných kusů a plynů.

Měsíc nevznikl vymrštěním hmoty za Země, ale prostřelením jejích svrchnějších a svrchních vrstev oním velkým tělesem. Zpomalení prostřelivších reziduí pod únikovou rychlost obstarala svou gravitací zachycená část projektilu. Směrová korekce v tomto případě nebyla nutná, zastoupil ji pohyb Země.

Měsíc je tedy prakticky kompletně z materiálu projektilu, a pravděpodobně i z části jeho jádra. To mohlo být žhavé už před srážkou, a ta zajisté neochladila čehokoliv. Následná sopečná činnost není až tak překvapivá. Uvážíme-li stěží pravidelný tvar zbytku po "velkém škrtu", působení vlastní gravitace, která jej začala ihned stahovat do kulového tvaru, jeho původní rotaci a slapové působení gravitace Země.

0 0
možnosti

Bart

6. 12. 2007 22:43
Re: "Část hmoty se vymrštila, ale zůstala pod vlivem

Ještě jinak... zásah nebyl přesně do černého, nebo se Země během srážky odsunula, část tělesa se Země nedotkla, odtrhla se a zdánlivě bez dalších problémů pokračovala dál. Právě z ní se vzápětí zformoval Měsíc. Za svou nepřesnost se laskavému čtenáři omlouvám.

0 0
možnosti

Jan Holý

6. 12. 2007 11:06
Co je to za hloupost, že

měsíc vznikl vyražením materiálu ze Země? Viděli autoři toho nesmyslu jak vypadá "z něčeho vyražený materiál" ? Takový materiál má totiž naprosto nepravidelný tvar a každý vidí, že Měsíc je kulatý. Tak to se Měsíc po cestě nějak zakulatil nebo ošoupal? Holt není nad to hlásat nesmysly - čím větší nesmysl, tím lepší. Takže i ty ostatní úvahy mají stejnou hodnotu = 0...

0 0
možnosti