Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Bylo loni nejtepleji ? Meteorologové se přou o nejteplejší rok

Slunečné počasí, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunečné počasí, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Byl loňský rok opravdu nejteplejší za celu dobu měření? Finalistů máme ovšem mnohem víc.

Sněhové bouře, ničivé povodně nebo rozsáhlé lesní požáry vyvolané vlnou veder sužovaly loni v hojné míře naši planetu. Kromě bláznivého počasí měla navíc průměrná teplota na světě vyšplhat na maximum, alespoň podle některých statistik.

ČTĚTE JINDE:


Hned tři významné instituce se shodují, že roky 2010, 2005 a 1998 patří mezi nejteplejší od počátků měření teplot. Data pocházejí z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), od amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) a z britského Meteorologického úřadu Hadleyova centra pro změny klimatu (Met/UEA).

Každá instituce dochází k jiným závěrům
Světová meteorologická organizace navíc v čerstvé tiskové zprávě připisuje loňskému roku v jedné z kategorií jasné prvenství: V roce 2010 překročila globální teplota průměr z let 1961 až 1990 o 0,53 stupně Celsia. (Dvojice dřívějších finalistů je na tom o setinku či dvě hůř – v roce 1998 byla překročena o 0,51 stupně Celsia a v roce 2005 o 0,52).

Když ale vezme v úvahu dlouhodobý průměr teplot ve 20. století, jasný vítěz chybí. Globální teploty v roce 2010 i 1998 ho přesahují shodně o 0,63 stupně Celsia. Údaje ostatně vypočítává hned několik institucí a každá došla k trochu jinému závěru. Vyplývá to z rozdílů v nasbíraných datech a z odlišných metod jejich zpracování.
"V každém případě ovšem musíme brát v úvahu, že jde pouze o odhady globálních teplot," říká klimatolog Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu, který zastupuje Česko v Mezivládním panelu pro změny klimatu.

Není nejteplejší, ale nejžhavější
Dnes se používá měření satelity, které začalo v 70. letech, takže časová řada není příliš dlouhá. Údaje získané obyčejným teploměrem se začaly systematicky zaznamenávat mnohem dříve – NASA a NOAA je mají od roku 1880, britský Met/UEA dokonce od roku 1850. "V každém případě se nedá říct, že by loňský rok byl nejteplejší za celou dobu měření," zdůrazňuje Ladislav Metelka. Ovšem nepopírá, že patří k několika nejžhavějším. Podle českého klimatologa je mnohem důležitější sledovat trendy a hlubší souvislosti. Ty jsou varující.

ČTĚTE JINDE:


"Jedna z teorií počítá s existencí dlouhodobých cyklů s periodou 60 let," vysvětluje Ladislav Metelka. Tato takzvaná pacifická oscilace je spojena se změnami teploty zemského povrchu a Tichého oceánu. Zhruba řečeno: třicet let převládají mírně vyšší teploty a další tři desetiletí pak o něco nižší teploty.

"Mezi lety 1970 a 2000 jsme měli teplou fázi, během ní nastoupil rychlý trend oteplování," říká Ladislav Metelka. Od roku 2000 jsme ovšem ve fázi, kdy teploty neměly růst, a předpokládáme, že to může trvat dalších deset nebo dvacet let. "Dalo by se tedy očekávat, že rok 2010 bude spíše chladnější, jenže nebyl. Takže na nárůst globálních teplot působí i další vlivy. Třeba zvyšování koncentrací skleníkových plynů," říká Ladislav Metelka.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...