Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Časy se mění a Windows s nimi

Věda

  6:00
Zprávy o nejrozšířenějším operačním systému planety se v posledním týdnu objevovaly v médiích více než kdy jindy. Mohly za to jak informace o nových Windows, tak ty o konci prodeje starších.

Windows 7. foto: MicrosoftReprofoto

Na konferenci TechEd ve španělské Barceloně byla představena vývojová verze Windows 7, které mají v průběhu roku 2010 nahradit Windows Vista. Ty v současnosti čelí silnému tlaku kritiky uživatelů, mnozí dokonce hodlají setrvat u Windows XP tak dlouho, dokud nebude zahájen prodej nástupce Vist.

Steve Ballmer, šéf Microsoftu, se sice současný operační systém snaží hájit, mezi řádky lze však vyčíst, že si od nástupce hodně slibuje. „Popsal bych Windows 7 následovně: Visty, ale mnohem lepší,“ říká. „Visty jsou dobré, Windows 7 mají navíc jednodušší uživatelské rozhraní a vylepšený výkon. Nebudu nikoho přesvědčovat, aby na ně čekal. Šel bych do toho a využil Windows Vista už dnes. Používám je já, používáme je všude v Microsoftu.“

Windows 7

Hlavním krédem nového operačního systému tak bude jednoduchost, což je vzhledem k tomu, že až doposud byly nové Windows vždy větší a náročnější na prostředky, zajímavé překvapení. Poznat byste to měli už při instalaci: Windows 7 nebudou už v základu obsahovat některé doplňkové aplikace, jako je e-mailový klient, prohlížeč obrázků nebo editor videa. Uživatel o ně ale nepřijde úplně – pokud o ně projeví zájem, bude si je moci stáhnout a nainstalovat prostřednictvím portálu Windows Live. Dá se usuzovat, že tento krok má v budoucnu zamezit nejrůznějším žalobám antimonopolních úřadů.

Pozitivní vliv to bude mít i na hardwarové nároky, jejichž výše je častým terčem kritiky. Na běh nových Windows by měl údajně stačit procesor o taktu 1 GHz a operační paměť 1 GB.

Slibovaná jednoduchost se promítne i do způsobu ovládání. Výrazně má být přepracován User Account Control (UAC), který svými hláškami na spuštění programu mnohým pije krev, a tak jej i přes bezpečnostní přínos vypínají. Nový UAC má rozlišovat více úrovní bezpečnostních rizik, varovat jen při těch závažných a sám se také učit podle uživatelských reakcí.

Už dlouho se rovněž mluví o nových způsobech ovládání, veřejným tajemstvím je, že se v této oblasti Microsoft snaží napodobit Apple. Dočkáme se tak například dotykového ovládání, které podporuje zoomování pomocí dvou prstů. Změn má doznat i taskbar, jehož ovládání pomocí kontextových nabídek značně připomíná OS X.

Jedny přicházejí, jiné odcházejí
Windows 7 není jediný produkt Microsoftu, který zaznamenal mediální publicitu. Nechce se tomu věřit, ale v poslední době se často psalo i o Windows 3.x. Prvního listopadu totiž byl oficiálně ukončen jejich prodej – po dlouhých 18 letech.

Tak dlouhou dobu lze vysvětlit oblibou 16bitového systému u velkých společností, pro něž by byla nucená obměna hardwaru příliš náročná. S Windows 3.x se tak můžeme setkat (byť o tom nevíme) v bankomatech nebo v multimediálních zábavních systémech.

Windows 3.x nebyly ještě operačním systémem v pravém slova smyslu, ale spíše grafickou nadstavbou nad MS-DOSem, která však disponovala některými vlastnostmi operačních systémů (např. vlastní správou paměti a ovladači). Větší úspěch zaznamenala až verze 3.1 z roku 1992, kterou můžeme tu a tam nalézt hlavně na starých počítačích.

Windows v proměnách času
První Windows s označením 1.0 přišly na svět v roce 1985 a jednalo se jen o grafickou nadstavbu nad operačním systémem MS-DOS.

Windows 1.0

Úspěch u uživatelů zaznamenala až verze 3.0 (1990) a zvláště pak 3.1 (1992) a 3.11.

Windows 3.1

Roli operačního systému převzaly až 32bitové Windows 95 (1995), což si však vyžádalo značné navýšení systémových požadavků.

Windows 95

Windows 98 z roku 1998 přinesly oproti předchozí verzi jen kosmetická vylepšení.

Windows 98

Windows ME (Millenium Edition) z roku 2000 nezaznamenaly příliš velký úspěch, na rozdíl od Windows 2000 ze stejného roku.

Windows 2000

Na Windows 2000 navázaly Windows XP (2001), po dlouhých pěti letech následované Windows Vista (2006).

Windows Vista

Nové Windows 7 mají přijít na trh na začátku roku 2010.

Anketa

Já a Windows...

Nepoužívám. 211
Používám Windows 98 nebo starší. 48
Používám XP a neplánuji je prozatím měnit. 1272
Používám XP a plánuji přechod na Visty. 57
Používám Visty. 414
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!