Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co všechno víme o Windows 7?

Věda

  6:00
I když jsou Windows Vista na trhu teprve od počátku roku 2007, už nyní se živě spekuluje o jejich nástupci. Toho bychom se mohli dočkat už za necelé dva roky.

Ovládání počítače se v nejbližší době změní zásadním způsobem, předpovídá Bill Gates. foto: Vadim GhirdaČTK

I když lze předpokládat, že termín oficiálně oznámený Microsoftem, tedy konec roku 2009, bude postupně prodlužován a oficiálního uvedení produktu bychom se tak mohli dočkat až na sklonku roku 2010, je tak rychlé uvedení nové verze poměrně překvapující. Pouhé tři roky mezi uvedením dvou operačních systémů se zdají být jako velmi krátký časový úsek, protože Windows XP se na výsluní vyhříval celých šest let.

Otázky, proč došlo k takovém zkrácení intervalu, jsou nabíledni. Jako první se nabízí nespokojenost mnohých uživatelů s Windows Vista. Zvláště majitelé notebooků se potýkají s vyššími hardwarovými nároky majícími za následek sníženou výdrž akumulátorů; uživatelé stolních počítačů zase mnohdy těžko řeší problémy s kompatibilitou ovladačů. K tomu je nutnou připočíst mnoho dětských nemocí, které provázejí každý nový softwarový produkt a které nebyly plně odstraněny ani servisním balíčkem.
Microsoft tak pod tlakem prodlužuje termín ukončení prodeje Windows XP, připravuje jejich speciální zlevněné edice pro superlevné počítače a také svými výroky přiživuje spekulace o následujícím operačním systému.

Skutečný důvod však bude nejspíše mnohem prostší: marketing. Windows Seven totiž nebudou žádným zbrusu novým operačním systémem s novým jádrem, ale spíše jen evolučním posunem stávajících Windows Vista. Předejde se tak opakování problémů s ovladači. Kvalitativní posun bude asi takový, jaký zaznamenaly Windows XP při svém druhém servisním balíčku (SP2). Velice zjednodušeně tak můžeme tvrdit, že Windows Seven budou extenzí současných Vista, ale bude možno si je zakoupit samostatně.

Nové ovládání, nové funkce
Bill Gates společně se Stevem Ballmerem na tiskové konferenci D:All Things Digital v jižní Kalifornii snažili vyhnout otázkám, co konkrétně přinese nový systém za inovace. Vypadá to, že se poučili z chyb při uvádění Windows Vista, kde majitelé nejdražších verzí dosud marně čekají na slibované „extras“.

Jejich prohlášení se tak nesla spíše v obecném duchu. Windows Seven má být dalším krokem na cestě k počítači, u nějž bude klávesnice a myš jen historickým přežitkem. Zatímco na ovládání pomocí hlasu si ještě nejspíše budeme muset nechat zajít chuť, hmatové ovládání pomocí multidotykového displeje se pomalu stává současností, jak tomu naznačuje prozatím experimentální projekt Surface.

Na konkrétní softwarová vylepšení si prozatím budeme muset počkat. Z různých zdrojů sice pronikají mnohdy velice přesvědčivě vypadající informace, ale o jejich věrohodnosti lze pochybovat. Nejspíš se ale dočkáme mnoha funkcí, které je nyní potřeba řešit pomocí software třetích stran. Za všechny jmenujme například podporu diskových obrazů (ISO/BIN) a s tím související emulaci optických mechanik.

S implementací mnoha dalších funkcí však bude muset být Microsoft opatrný, aby na sebe nepřivolal hněv antimonopolních úřadů. To by se mohlo velice snadno stát v případě integrace antiviru přímo do operačního systému, stejně tak jako u kodeků pro přehrávání audiovizuálních souborů.

Módní vlna, nebo skutečná evoluce?
Při sledování videí z tiskové konference, kde Bill Gates a Steve Ballmer předváděli dovednosti nového systému se nelze ubránit pomyšlení na tolik diskutovaný iPhone. Některé prvky, jak například zoomování fotografií nebo jejich prohlížení prostředí Apple velice silně připomínají. Zdá se, že se skutečně nejedná o módní vlnu, ale skutečný trend ve vývoji ovládání výpočetní techniky. „Dnešní počítače jsou uzpůsobeny pro ovládání jedním člověkem, který právě sedí u klávesnice a svírá v rukou myš,“ vystihl situaci Bill Gates. „Už v blízké budoucnosti se dočkáme radikální změny,“ dodává Steve Ballmer. 

Autor: