Znát přesnou podobu podezřelého je jistě jeden z nejlepších předpokladů úspěšného pátrání: snad i proto vědci uveřejnili „pravděpodobný portrét“ hledaného vesmírného objektu, černé díry. V prestižním vědeckém časopisu Nature uveřejnil Američan Eric Agol počítačovou simulaci „pohledu“ na tento nesmírně hmotný pozůstatek obří hvězdy.
Černé světlo |
Počítačová simulace záření černé díry v oblasti rádiového záření, převedeného do okem viditelných barev podle intenzity. Energii nevyzařuje sama díra, z té se nic nedostane, ale hmota nasávaná její gravitací. |
Není to přesně to, co bychom viděli vlastníma očima. Dokud se ale neodpoutáme od Země a svého koutu galaxie, lepšího „záběru“ se nedočkáme: obrázek představuje pravděpodobnou podobu černé díry ve spektru rádiových vln. Ty se dokážou překážkám (například plynným mračnům) vyhýbat účinněji než viditelné záření. Rádiové vlny černých děr tak zachytit můžeme, domnívají se vědci.
Ve viditelném spektru by obraz nebyl tak zajímavý: pravděpodobně by se jednalo o oblast ještě poněkud tmavší než okolní vesmír. Vyzařování viditelného světla z černé díry je zanedbatelné. Radiový obraz je přesnější a lepší pro jejich „identifikaci“.
Hvězda nezanechala očekávanou stopu |
Podle uznávaných teorií vzniká černá díra zhroucením hvězdy s hmotností alespoň 25x vyšší než má naše Slunce. Ale i uznávané teorie se mohou mýlit. Nasvědčuje tomu pozorování týmu Michaela Muna z Kalifornské univerzity v Los Angeles. |
Teď zbývá už jenom černou díru skutečně zahlédnout. Vědci vědí, že ji mají hledat ve středu naší galaxie. Tam by měla ležet černá díra o hmotnosti okolo čtyř milionů Sluncí. Polohu a hmotnost astronomové určili podle toho, jak ovlivňuje dráhy blízkých hvězd.
Ovšem odborníci „prostor pátrání“ nadále zužují. Ve stejném čísle časopisu Nature, které otisklo Agolovu simulaci, zveřejnil své výpočty rovněž čínský astronom Č' Čhiang-šen se svými kolegy. Podle jejich studie by měl masivní objekt mít průměr menší, než je vzdálenost Země od Měsíce. To je taková koncentrace hmoty, že se patrně nemůže jednat o nic jiného než černou díru.
Ale na skutečné „záběry“ si budeme muset ještě počkat. Astronomové se domnívají, že stačí jen jistý pokrok v technice. Místo, odkud ani světlo neunikne, bychom prý měli skutečně vidět za 10 let.