Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Češi a Poláci se chtějí vyučit v Německu

Truhlář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Truhlář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN V souvislosti s úplným otevřením německého pracovního trhu od 1. května eviduje Ústřední svaz německých řemesel (ZDH) velký zájem mladých Čechů a Poláků o vyučení v Německu, na které se do konce dubna také vztahovalo omezení pro uchazeče z nových členských zemí Evropské unie.

Uvedl to generální tajemník ZDH Holger Schwannecke, který doufá, že příchod učňů ze zahraničí alespoň částečně zacelí nedostatek německých zájemců o řemeslnické obory.

Duální systém
V Německu funguje takzvaný duální systém, kdy je výuka učňů spojena s prací v konkrétní firmě. Ta mladému aspirantovi na výuční list dává plat a hradí i náklady na výuku. Zájem o učňovské profese mezi Němci ale v posledních letech upadá, a to hlavně na bývalém komunistickém východě země, kde podle ZDH zůstalo v posledních dvou letech neobsazeno okolo 5000 míst pro řemeslnické učně. V celém Německu pak bylo volných zhruba 18.000 učňovských pozic.

Čtěte také

Velkou šanci na zlepšení tohoto stavu vidí svaz v otevření německých hranic pro zájemce o práci z osmi států střední a východní Evropy, které vstoupily do EU v roce 2004 a vůči nimž Berlín uplatnil sedmileté přechodné období, během něhož omezoval jejich přístup na svůj pracovní trh.

Podle Schwanneckeho jsou už nyní německé profesní komory i ZDH "zavaleny" dotazy na možnosti vyučení především z Polska a Česka. Velká poptávka je prý také ze Španělska, které drží neslavný primát nejvyšší nezaměstnanosti mladých lidí v EU.

"Dostáváme tak 60 dotazů denně, a to už několik měsíců, ne jen poslední dny," přiblížil zájem Čechů a Poláků mluvčí ZDH Alexander Legowski. Svaz proto zřídil své internetové stránky s důležitými informacemi i v češtině a v polštině.

Čtěte také

Zájem poroste, ale nepokryje potřeby
Legowski se nicméně nedomnívá, že by se všichni tito zájemci chystali do Německa hned tento rok. "Když se jedná o rodinné příslušníky, tak se spíš předem informují, co je v Německu možné a co mají jejich děti nebo vnoučata udělat, až v příštím nebo přespříštím roce ukončí školu," vysvětlil.

Schwannecke věří, že zahraniční zájem o řemeslnické profese v Německu ještě poroste. Nepředpokládá však, že by plně pokryl potřeby země. Doufá tak alespoň, že stávající deficit uchazečů o tyto obory sníží. Podle Legowského je na východě Německa nedostatek učňů ve všech profesích, na západě chybí hlavně pekaři, řezníci a pracovníci v technických službách.

Uplatnění mladých Čechů

Pro mladé Čechy vidí velkou možnost uplatnění v bavorském pohraničí, především na severu této spolkové země, kde je podle mluvčího mnoho volných učňovských míst v technických oborech, jako je výroba komponentů pro letecký, automobilový nebo strojírenský průmysl.

Průmyslová výroba (ilustrační foto)Tamní zaměstnavatelé po 1. květnu zatím žádný zvýšený zájem Čechů o práci v tomto regionu nepociťují. Píše to v dnešním vydání deník Frankenpost na základě vlastní ankety. Poptávka je zde zejména po ošetřovatelském personálu. Před úplnou liberalizací německého pracovního trhu našlo podle listu v Bavorsku uplatnění 4600 Čechů, což je zhruba třetina všech občanů ČR zaměstnaných v Německu.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...