Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi dokončili poslední přístroj pro misi Swarm

Věda

  7:00
PRAHA - Čeští vědci z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) v Praze dokončili poslední kus měřicího přístroje určeného pro mezinárodní kosmickou misi Swarm, takzvaného mikroakcelerometru.

Družice Swarm foto: Kredit ESA - P. Carril

Přístroje nyní poputují do Německa, kde je nainstalují na trojici družic Swarm. Úspěšně se tak završí česká fáze v projektu Evropské kosmické agentury (ESA), na kterém kromě VZLÚ spolupracovalo dalších 14 českých pracovišť. Sdělil to Jan Rybář ze společnosti zastupující Českou kosmickou kancelář.

"Díky členství České republiky v ESA je naše zapojení v této misi výrazné a svým způsobem i nenahraditelné. Ve vývoji a výrobě mikroakcelerometrů patří Česká republika mezi absolutní světovou špičku," řekl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

ČTĚTE VÍCE:

Mikroakcelerometry jsou zařízení schopná změřit velmi malá zrychlení a jejich pomalé změny působící na družici. Vědcům pomáhají určit vliv negravitačních sil na pohyb umělé družice na oběžné dráze kolem Země. Eliminují tak možné zkreslující vlivy při měření magnetického pole.

Projekt Swarm, který by měl stát zhruba 90 milionů eur (přes dvě miliardy korun), má za úkol zmapovat změny v magnetickém poli Země a procesy, které se v něm odehrávají. Pomůže k tomu nová generace družic, které budou mít na palubě umístěny speciální měřicí přístroje včetně českých mikroakcelerometrů.

Trojice družic má odstartovat z ruského kosmodromu Pleseck v létě 2012. "Každá družice bude obíhat na samostatné polární dráze ve výšce 400 až 550 kilometrů nad zemským povrchem. Konstelace je navržena tak, že umožní velice přesné měření směru a intenzity magnetického pole Země," řekl Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat