„Za sebou už mají 3700 kilometrů, které urazili od 15. ledna, kdy se vydali na cestu z přístavu v tasmánském hlavním městě Hobart,“ řekl Jaroslav Žák z Českého antarktického nadačního fondu, který projekt podporuje.
Rossovo moře tvoří nejjižnější část Tichého oceánu. Od volného moře jej odděluje ledová bariéra. Selma, na které zastupuje Česko spoluzakladatel antarktického fondu Dušan Jamný, míří na východ, kde by mohla být mezera v ledové bariéře ohraničující moře. Kry ale budou čekat na expedici i po překonání ledové bariéry.
Cílem týmu je doplout do Velrybí zátoky, která se nachází na 78. stupni a 38. minutě zeměpisné šířky na jižní polokouli. Je to místo, z něhož kdysi vyráželi na průzkum Antarktidy slavné expedice. Kry v Rossově moři jsou důvodem, proč se v něm plaví ledoborce. Jachty jako Selma mezi nimi jen těžko hledají cestu.
PSALI JSME: |
Dosud nejjižněji doplula jachta na jižní polokouli k zeměpisné šířce 77 stupňů a 51 minut. Plavba do Velrybí zátoky je podle zápisků Jamného na webu zatím klidná. Nejtěžší úsek plavby má ale teprve před sebou. Jamný je členem vedení nedávno vzniklého Českého antarktického nadačního fondu, který podporuje výzkum a poznání Antarktidy. Brněnská Masarykova univerzita v ní již deset let provozuje Mendelovu vědeckou polární stanici.